Tisíc a několik kilometrů navíc za inspirací

Tisíc a několik kilometrů navíc za inspirací
Foto: ara  /  Model s kamennými schody - Petr Blaha představuje originální vánoční dárek pro své dcery Alžbětu a Karlu. Jde o originální zámek, který je dílem jeho přítele, akademického sochaře Miloše Vavra z Bratislavy. „Levá věž se jmenuje Alžběta, pravá Karla a domeček uvnitř Marcela, tedy podle jména manželky,“ usmívá se Petr Blaha. „A protože je táta Petr kamenosochař, schody do zámku musely být podle Miloše kamenné. Takže jsou z travertinu.“
Vlčnov Zprávy 28 / 12 / 2016

Zakázka opředená tajemstvím čeká na Petra Blahu, restaurátora a kamenosochaře z Vlčnova. Zatímco země je známá, termín a místo zatím zůstává v utajení. Alespoň pro veřejnost.
„V novém roce 2017 se chystám společně s uměleckým kovářem a investorem na krátkou cestu do Francie. Podnikatel, pro kterého jsem už pracoval, nás chce mít na místě. Chce, abychom si na vlastní oči prohlédli dílo, kterým chce vyzdobit jednu z bývalých vesnických škol. Tu si totiž nedávno koupil,“ říká restaurátor, který jen v regionu vrátil v minulých letech kondici desítkám historických křížů. Ve Francii ho čeká „prozkoumání“ mohutného otevřeného krbu s reliéfem. „Jeho obdoba o velikosti asi tři krát dva metry bude nově zdobit budovu bývalé školy. Na tuto zakázku se velmi těším, ale na druhou stranu o ní nechci ještě mluvit. Mohlo by se ode mě odvrátit štěstí,“ vysvětluje Petr Blaha.
Jeho poslední letošní restaurátorskou prací je zpevnění kamenné zdi v jednom z historických domů v Uherském Brodě. „Kuriozitou je, že dům z roku 1820 je vlastně součástí historických brodských hradeb. Zatímco z vnější strany domu jde o hradby, uvnitř domu jsou hradby „zdí“, která se začala drolit,“ přiblížil Petr Blaha.

TOPlist