To snad ne! Strážníci zřejmě vybírají pokuty protizákonně!
Foto: Facabook
Skandál otřásá Uherským Hradištěm! Městská policie podle informací DOBRÉHO DNE při měření rychlosti dává na frak zákonu o obecní policii! Ručičku tachometru totiž šmíruje z civilního vozidla, což je v rozporu s vyhláškou ministerstva vnitra. Radnice přesto jakékoliv pochybení odmítá…
Jarošov, Míkovice nebo sídliště Štěpnice. To jsou jen některá místa, kde řidiči ignorují povolenou rychlost. Jde o úseky, kde dochází k ohrožení dětí a chodců a kde potřebujeme zklidnit dopravu, prohlásil před časem Vlastimil Pauřík, velitel uherskohradišťské policie. Jenže to má háček…
Strážníci k měření rychlosti používají civilní vozidlo - modrou octavii, která s městskou policií nemá nic společného. A to je právě problém. K výkonu svých pravomocí totiž podle zákona o obecní policii, respektive dalších zvláštních předpisů, mohou využívat výhradně motorová vozidla označená jednotnými prvky podle vyhlášky ministerstva vnitra. Strážníci tedy nemůžou měřit rychlost z neoznačených vozidel, u nichž není zřejmé, že se jedná o vozidla obecní policie, potvrdil pro DOBRÝ DEN Ondřej Krátoška, mluvčí ministerstva vnitra.
Město má ale jiný názor, měření rychlosti podle mluvčího Jana Pášmy probíhá v souladu se zákonem na místech doporučených a schválených státní policií. Městská policie používá přenosný radar, který si pronajímá. K jeho převozu, případně dočasnému umístění v některých případech používá pronajatý osobní automobil, ve kterém je radar viditelně umístěn. Měření rychlosti provádí strážník ve stejnokroji, tvrdí Pášma, mluvčí uherskohradišťské radnice. Řidiči se však jeho výkladu jen smějí. Že měšťáci měří u škol nebo na třicítce, proti tomu nic nemám. Kdekdo opravdu jezdí jako zvíře. Ale i měření rychlosti musí respektovat zákon, používat civilní vozidlo může pouze státní policie, zdůraznil třeba Tomáš Kopřiva, podle kterého městská policie praktikovaným způsobem jen plní městskou kasu. Kdyby u silnice stálo označené vozidlo, každý si dá pozor a zpomalí, o což má jít především. Ale takhle jen o pět set metrů dál zaplatí pokutu, kroutí hlavou Kopřiva.
Nařčení řidičů zvedlo radniční pány ze židle. Důrazně odmítáme podobné spekulace. Prioritou měření není vybírání případných pokut, ale bezpečnost dětí, chodců a zklidnění dopravy, reagoval Pášma, podle kterého městská policie měří rychlost maximálně desetkrát za rok. Kolik vybrala na pokutách, do uzávěrky nedokázal zjistit. Jestli se ale skutečně prokáže, že strážníci pokutovali řidiče v rozporu se zákonem, městská pokladna naopak zchudne… Měření rychlosti obecní policií z neoznačeného vozidla je možné kvalifikovat jako správní delikt, za který zákon umožňuje uložit pokutu až do výše dvaceti tisíc korun, poznamenal Krátoška, mluvčí ministerstva vnitra. Otázkou pak zůstává vymáhání pokuty potrestanými řidiči.