Trable v Brodě. Městu chybí už dva ředitelé!

Trable v Brodě. Městu chybí už dva ředitelé!
Foto: koláž DDK  /  Bývalí ředitelé - Domu kultury Jan Zapletal a DDM Uh. Brod Aleš Řezníček
Uherský Brod Zprávy 18 / 12 / 2017

Nový rok ještě nezačal, ale v Uherském Brodě už mají dvě kauzy s nejistým výsledkem a koncem v nedohlednu.
Podle zdroje DOBRÉHO DNE mají radní právě dnes, v pondělí 18. prosince, oznámit další prodloužení výběrového řízení na nového ředitele Domu kultury. Na místě šéfa je po skandálu někdejšího ředitele Jana Zapletala, jenž uzavřel čtyři smlouvy za milion bez vědomí města, zastupitelka Irena Krejsová (KSČM). Navzdory oznámení, že do finále konkursu půjde dvojice Petr Paníček - Roman Švehlík, se radní ani na jednom jménu nedokázali shodnout. „Velmi pravděpodobně se výběrové řízení ještě prodlouží,“ připustil starosta Patrik Kunčar s poznámkou, že zájemce o místo mohla ovlivnit medializace případu a také ostré komentáře diskutérů na sociálních sítích. „Domníváme se, že to situaci nepomohlo. Kandidáty to mohlo odradit, proto máme zájem na uklidnění,“ poznamenal starosta.  
Druhou kauzou je případ obsazení ředitelského místa v Domě dětí. Pikantní je, že bývalý ředitel Aleš Řezníček předpověděl svůj odchod už letos v únoru, kdy exkluzivně pro DOBRÝ DEN řekl, že „i když má dekret až do druhé poloviny roku 2018, už dnes je mužem na odpis“. Nakonec odešel sám k poslednímu listopadu. Podobně jako v případě Domu kultury vede i Dům dětí a mládeže dosavadní zástupce ředitele, v tomto případě jde o Irenu Slintákovou. „Aleš Řezníček se s DDM zapojil do vzdělávacího projektu s náklady za více než 25 milionů korun, ale nikomu o svých plánech neřekl. Jeho jednání nemá obdoby, to si dosud nikdo nedovolil. Dnes tak existuje riziko, že příspěvky kvůli administrativní chybě nezíská. To znamená, že město by muselo hradit nejen celý projekt, ale i dalších 25 milionů jako penále. Na náš účet navíc probíhá vzdělávání na školách v jiných městech. Z mého hlediska provedl ředitel neomluvitelné rozhodnutí. U více radních ztratil důvěru,“ vrátil se o několik měsíců zpět starosta Patrik Kunčar. Aleš Řezníček považoval svůj případ od začátku za vykonstruovaný. K samostatnému rozhodnutí zahájit projekt totiž měl kompetenci. „Nakonec jsem proto nebyl odvolán, ale jako vítěz jsem se necítil. Poškodilo mi to jméno. Lidé si myslí, že jsem si díky projektu za 25 milionů korun přišel na statisícové zisky… To samozřejmě vůbec není pravda,“ komentoval situaci už dřív.
Na každý pád vzdělávací projekt městu „zavařil“ i nyní. „Vůbec jsme nevěděli, že podle pravidel finančního plnění projektu musí po odchodu ředitele nastoupit nutně jeho zástupce. To nám Aleš Řezníček neřekl. Odešel ze dne na den,“ poznamenal starosta Kunčar. Uzávěrka přihlášek do výběrového řízení je v pátek 26. ledna. Nový ředitel by pak měl nastoupit nejpozději 1. května 2018.
Pokud jde o hledání ředitele Domu kultury, první z prodloužených termínů skončil 24. listopadu. „Přihlásili se nám tři uchazeči. Jeden ale na poslední chvíli odstoupil, druhý nesplnil podmínky na vzdělání a třetím byl zájemce, který nevyhověl už při posuzování v zahajovacím kole výběrového řízení,“ konstatoval starosta Patrik Kunčar.

autor: JAROSLAV CHUDARA
TOPlist