Trám školy ukrýval desítky let dvě plátna

Trám školy ukrýval desítky let dvě plátna
Foto: sal  /  Starosta Zlámance Jiří Chmela u jednoho z objevených pláten.
Zlámanec Zprávy 10 / 06 / 2014

Obci Zlámanec spadl do klína „zlatý poklad“. Když dělníci rekonstruovali havarijní mateřskou školu, mezi trámy na střeše objevili léta schovaná dvě plátna o rozměrech 3x4 metry. S největší pravděpodobností jde o pozůstatky divadla, které v obci sehrálo poslední představení zhruba před 60 lety!
„Je to pecka, o jejich existenci nikdo nevěděl. Léta ležela na půdě pečlivě smotaná, takže jsou v perfektním stavu,“ prozradil Jiří Chmela, starosta Zlámance. Z podpisu na obrazech je pouze jasné, že je v roce 1928 maloval Šubrt z Ludkovic.
Na plátna zachytil kněžnu Libuši s Pražským hradem a dědinu s kostelíkem. „Těžko říct, o jakou obec jde, ale Zlámanec to s určitostí není,“ dodává Chmela. O původu pláten mlčí i kroniky a těžko už pátrají v paměti i starousedlíci. „Jedna babička si vzpomíná, že jako školačka, ještě neměla ani deset let, hrála ve hře Paličova dcera a kulisou bylo právě plátno s dědinkou. Pán si zase vybavuje Libuši, ale nic víc. Většina pamětníků je totiž po smrti,“ posteskl si Chmela, který přivítá jakékoliv nové informace. Jakou mají plátna hodnotu, to netuší. „Ani to není důležité, takové poklady se neprodávají,“ zdůraznil starosta.

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace