Transplantace stolice? Nechutná, ale účinná léčba

Transplantace stolice? Nechutná, ale účinná léčba
Foto: Ilustrační foto
Uherské Hradiště Zprávy 30 / 03 / 2017

Uherskohradišťská nemocnice jako první ve Zlínském kraji provedla u pacienta se zánětem střev fekální bakterioterapii. A úspěšně, klostridiovými průjmy už netrpí. Transplantace stolice je účinnou a levnou léčebnou metodou, která v zasažených střevech obnoví antibiotiky narušenou mikroflóru.
Zánět střev po antibiotické léčbě je jedním z epidemických fenoménů počátku třetího tisíciletí. Infekční chorobu má na svědomí bakterie Clostridium difficile, probíhá jako banální průjem, ale také jako život ohrožující nemoc, která postiženého vysiluje fyzicky i psychicky. „Je to především problém oslabených imobilních pacientů staršího věku, ležících v nemocnici delší dobu, kteří jsou opakovaně léčeni antibiotiky. V léčbě už pak nezabírají ani vzácná drahá antibiotika,“ informovala Eva Černá, primářka infekčního oddělení Uherskohradišťské nemocnice.
Fekální bakterioterapie se při léčbě opakovaných zánětů střev jeví jako velmi slibná a levná metoda. Spočívá v transplantaci stolice, získané od příbuzných nebo i nepříbuzných dárců, kteří nemají antibiotiky narušenou mikrobiální skladbu stolice. „Po odběru se stolice rozpustí v solném roztoku, odfiltrují se pevné části a připravený roztok se podá sondou do tenkého nebo tlustého střeva za účelem rozmnožení zdravých bakterií a zabránění opakování zánětlivých průjmů,“ dodala Černá.
I když byla léčebná metoda popsána už v roce 1958, v současné době není zdaleka běžná, spíše výjimečná. „Pro mnohé je představa přijetí stolice do těla odpuzující. Souhlasí s ní jen jedinci, které nemoc velmi sužuje. Určitě má však budoucnost, je levná a porazí infekci, na kterou prakticky nic nezabírá. Je náročná hlavně organizačně a časově, velmi důležitá je také správná komunikace s pacientem a jeho rodinnými příslušníky,“ vysvětlila Černá. Na jejím oddělení terapii zatím použili jen jednou, u pacienta s těžkou nevyléčitelnou chorobou, který trpěl opakovanými klostridiovými průjmy. „Transplantace byla úspěšná, už druhý rok je bez průjmových potíží. Věřím, že v budoucnu budeme u vytipovaných pacientů metodu běžně používat,“ je přesvědčená primářka infekčního oddělení.

autor: PETR ČECH
TOPlist