Trest pro Arrivu přijde později. Ušlý zisk nejde vypočítat

Trest pro Arrivu přijde později. Ušlý zisk nejde vypočítat
Foto: wikipedia.cz  /  ilustrační foto
Slovácko Zprávy 09 / 06 / 2020

Zlínský kraj zvažuje druhou sankci pro nového dopravce

Pandemie koronaviru ovlivnila také vypořádání Zlínského kraje se společností Arriva vlaky. Připomeňme, že dopravce se od poloviny loňského prosince až do prvních týdnů letoška potýkal s výpadky odbavovacího zařízení, takže lidé často jezdili zadarmo. Hejtmanství coby objednavatel služeb tak přišlo o nemalé peníze. Avšak o jakou částku, to kvůli pandemii, která zařídila významný úbytek spojů, zatím neví. Jedná se o sumu, jež vznikne porovnáním březnových tržeb s těmi, které se vykázaly na začátku roku. Agentura ČTK uvedla, že namísto března hejtmanství pro srovnání ušlých tržeb využije až údaje ze zářijového provozu.
„Protože se přestalo jezdit, tak se to porovnává těžko. Pro kraj je ze dvou důvodů lépe, aby počkal. Za prvé je to z důvodu právní jistoty. Musíme si být jistí, že výše pokuty je správně nastavená. A za druhé, a to je hlavní, vždycky by náš postup, i v tomto negativním případě, měl být férový,“ uvedl hejtman Jiří Čunek.
Společnost Arriva vlaky, která začala na místních tratích jezdit v půlce prosince 2019, to od hejtmanství už jednou pořádně „schytala“. Kraj jí hned zkraje letošního roku vyměřil pokutu ve výši 690 tisíc korun za nedodržení standardů služeb, vybavenost souprav a právě za ušlý zisk z jízdného kvůli opakovaným výpadkům odbavovacích zařízení ve vlacích. Zatímco na nádražích se lístky koupit daly, ve vlacích ne, čehož cestující hojně využívali.
Dopravce se trestu nevyhýbal. „Za chyby se omlouváme. Nyní už vše funguje bez problémů,“ uvedl už dřív Jan Holub, manažer dopravy Arriva vlaky.   

Tagy článku

TOPlist