Třetinu kantorů skolil covid, suploval i místostarosta

Třetinu kantorů skolil covid, suploval i místostarosta
Foto: ZŠ  /  Ředitel Jan Zábranský byl poziitvní i přes očkování, do "zbraně" tak povolal bratra Martina.
Staré Město Zprávy 15 / 11 / 2021

Z nejhoršího jsou venku, aspoň zatím. Život na základní škole ve Starém Městě se po covidovém ataku vrací v rámci možností do starých kolejí. I když v karanténě ještě zůstávají tři třídy a několik žáků je v izolaci, pedagogický sbor je zpátky. Covid-19 totiž skolil hned 16 učitelů, včetně ředitele Jana Zábranského, který tak do „zbraně“ povolal i bratra…

„Absence šestnácti učitelů, z nichž většina byla z druhého stupně, nám skutečně přidělala hluboké vrásky na čele. V jednu chvíli to vypadalo, že vyhlásím ředitelské volno, ale nakonec to zdraví kolegové nějak zvládli. Ale sáhli si na dno, denně učili pět šest hodin,“ smekl Jan Zábranský, ředitel největší základní školy ve Zlínském kraji, který se rovněž ocitl na seznamu nakažených. Je přitom očkovaný, stejně jako všichni ostatní učitelé, kterým vyšel pozitivní antigenní i PCR test. „Všichni měli jen příznaky nachlazení, rýmu, kašel,“ podotkl Zábranský.

Ani očkování tak při obrovské virové náloži na druhém stupni zkrátka nakažení učitelů nezabránilo. V karanténě ostatně skončily dvě sedmé a jedna šestá třída. „Že zůstaly doma, nám paradoxně pomohlo. I nemocní kantoři totiž z obýváku pokračovali v distanční výuce,“ uvedl ředitel školy, který sice volno nevyhlásil, ale zrušil úterní odpolední vyučování, nebo poslední hodiny hudební či tělesné výchovy. A taky povolal posilu z rodiny. V hodinách suploval jeho bratr Martin Zábranský, který je místostarostou města.  „Sám se nabídl už o prázdninách, teď jsme jeho služeb využili. Bratr je učitel stejně jako já, než se stal místostarostou, učil dlouhá léta na staroměstském gymnáziu, má aprobaci na biologii a tělesnou výchovu,“ vysvětlil Zábranský s tím, že bratr naposledy suploval v úterý. Od středy už se postupně vraceli uzdravení kolegové. „Když se ale situace bude opakovat, znovu bráchu využijeme,“ dodal ředitel.

Ve škole je podle něj 90 procent kantorů naočkovaných, u dětí je číslo podstatně nižší. I proto případná nákaza ve třídě většinou končí karanténou pro celou třídu. „Nevztahuje se pouze na očkované a žáky v ochranné lhůtě po prodělaném covidu. Když je jich ale méně než polovina třída, skončí rovněž v karanténě a na distanční výuce,“ připomněl Zábranský, který apeluje na zodpovědnost rodičů. Už i vrabci na střeše si totiž šuškají, že do školy posílají očkované děti nakažené… „Slyšel jsem to, dokonce se prý děti chlubí, že mají covid. Ale jde o zprávy typu jedna paní povídala. Každopádně prosím rodiče, aby v případě příznaků nechali ratolesti dva tři dny doma, případně investovali do antigenního testu,“ žádá Zábranský.

Tagy článku

TOPlist