Třídění pořád nefrčí!
Zodpovědné chování přináší obcím spíš potíže. Nově musejí odvádět i daň za odpad.
Když získali začátkem tohoto roku v Šumicích ocenění za vzorné třídění odpadu, radost z ceny nemohla být upřímná. Situace na trhu s tříděným odpadem totiž zapříčinila, že obce musely platit za svoz vysoké poplatky. V praxi to vypadalo tak, že netříděný odpad se svážel daleko levněji. V dalším ročníku soutěže se Šumice za svůj přístup k třídění ocitly na stupních vítězů opět. I když možná i pod dojmem nevýhodnosti třídění tentokrát až jako třetí. Změnila se tedy nějak situace obcí? Nebo je tak černá jako na začátku roku?
K určitému zlepšení došlo. Zřejmě už se našel nějaký odběratel plastů a papíru, upozorňuje starosta Šumic na loňský kámen úrazu. Tehdy neměly české svozové firmy kam vyvážet. Trhy, které předtím tyto suroviny odebíraly, o ně přestaly jevit zájem. Podle Bartoše však pořád na třídění obce doplácejí.
V případě naší obce jsou to stovky tisíc za rok. A to ještě dopad zmírňují dotace od Ekokomu, upozornil starosta Bartoš. V případě Šumic ještě i odměna za vzorné třídění od Zlínského kraje.
Je třeba pochválit obce i občany, že i přes nízké výkupní ceny s tříděním odpadu nepřestali. Naštěstí se černé prognózy spojené s výkupem tříděných surovin nevyplnily, uvedla Milena Kovaříková, krajská radní pro oblast životního prostředí. Situace na trzích se však nelepší tak rychlým tempem, jak by si mnozí přáli.
Dochází jen k drobným změnám v odbytu. Zlepšení zapříčinil i příjem příspěvku od Ekokomu. Ovšem když dojde ke změně cen, reagujeme a měníme je i koncovému zákazníkovi, informoval provozní ředitel svozové firmy Rumpold Miroslav Žmolík. Podle obchodní zástupkyně Rumpoldu Moniky Zálešákové se ceny mění většinou za čtvrtletí.
Někdy se však s cenami nemusí hnout i půl roku, dodává jedním dechem Zálešáková.
Kromě cen za odpad však obce potrápila i další věc. Nově se totiž většina obcí stala plátcem daně z přidané hodnoty. A tak se musely přičíst další nemalé náklady. Během roku se dokonce měnily i sazby.
Ze začátku nám Rumpold zřejmě ze zásady opatrnosti účtoval vyšší sazbu daně. Protože se však v ekonomice trochu pohybuji, zjistil jsem, že většina odpadů spadá do nižší sazby, prozradil starosta Hradčovic Jan Popelka. Ten neváhal, dotázal se na ministerstvu financí. A výsledek?
Dali mi za pravdu. Odpad pro obce je v devítiprocentní sazbě. Už nám začali ty peníze i pomalu vracet, zakončil optimisticky Popelka. Vždyť deset procent rozdílu není zanedbatelná hodnota.
Ano, během roku došlo k této změně. Situace na fakturách je trochu komplikovanější. Obce mají nižší sazbu, ale podnikatelé základní devatenáctiprocentní. V řadě obcí však na obecní faktury svážíme i odpad místních podnikatelů, proto je to potřeba rozepsat, vysvětlila Zálešáková, proč se na obecních fakturách někde objevuje i základní sazba.