Trojměstí zaplní kola na výpůjčku. Jejich pozici určí aplikace
Foto: ilustr. - O-kolo hradiště
Uherské Hradiště, Staré Město a Kunovice se zařadí na mapu měst, v jejichž ulicích jsou k mání sdílená kola. Asi třicítka prvorepublikových bicyklů s folklorními motivy se objeví ve stojanech ještě během léta, k zapůjčení budou za menší poplatek. Jejich polohu uživatelé zjistí pomocí mobilní aplikace.
Sdílení kol neboli bikesharing je ve světě známá a využívaná věc, v Uherském Hradišti ožije zásluhou projektu O-kolo Hradiště. Jeho organizátoři nehledali inspiraci v zahraničí, ale reagovali na situaci v trojměstí, kde každý jezdí autem, ačkoliv terén i historická páteř jsou dokonale vhodné pro kolo, prozradila Michaela Hečková, manažerka projektu Kulturní jádra, který podporuje rozjezd a provoz menšího podnikání nebo jakéhokoliv oživení veřejného prostoru. O-kolo Hradiště je právě jedním ze tří vyvolených pro rok 2016.
Organizátoři ze spolku O-kolo se každopádně inspirovali historií a krojem, který k Uherskému Hradišti a Slovácku neodmyslitelně patří. Babičky dříve běžně jezdily na trh nebo do kostela v kroji na kole, dnes už na něj ale v kroji nesednou. A proto nastrojíme samotná kola, vysvětlila Klára Papugová ze spolku O-kolo.
V ulicích města se ještě během léta objeví asi třicítka prvorepublikových recyklovaných kol s folklorními motivy. Záleží, kolik starých kol seženeme. A proto žádáme milovníky Hradišťska, aby je nenechávali rezivět v kůlnách. Když nám je darují nebo levně prodají, zajistíme jejich opravu, natřeme na bílo a vyzdobíme vzory inspirovanými Slováckem, uvedla Papugová. Kdo pojízdné kolo daruje, získá jízdu na sdílených kolech v trojměstí Uh. Hradiště, Kunovice, Staré Město zdarma. A pro ostatní zavedeme přijatelný měsíční nebo roční poplatek, který využijeme na organizaci a průběžné opravy našich společných kol, dodala Papugová.
Systém funguje jednoduše. Stačí se zaregistrovat na webových stránkách projektu (aktuálně jsou ve výstavbě - pozn. autora), zaplatit členský poplatek a stáhnout si aplikaci do mobilu, která uživateli najde nejbližší kolo na mapě a prozradí kód pro odemknutí. V momentě, kdy kolo nepotřebuje, zamkne ho na nejbližším vhodném místě a označí polohu na mapce pro ostatní uživatele. Rozpočet projektu sahá nad sto tisíc korun, část jde přímo z projektu Kulturní jádra a část zajistíme například crowdfundingem, poznamenala k financování Hečková.