Tržby z parkovného rostou, město zvažuje rezidentní zóny
Foto: ilustrační foto
Křivka tržeb z parkovného vytrvale roste, o žádný výnosný byznys ale nejde. Řidiči letos do tří parkovacích automatů před vlakovým nádražím ve Starém Městě podle odhadů nahází 800 tisíc korun. Radnice totiž od zpoplatnění parkoviště v roce 2022 drží stejné ceny a o zdražování ani neuvažuje.
„Máme jen tři parkomaty, všechny u nádraží. Jejich provoz jsme spustili před dvěma lety v létě a vydělali nějakých 600 tisíc korun. Loni 700 tisíc a letos počítáme, že tržby poskočí o dalších sto tisíc. Peníze jsou příjmem městského rozpočtu, ze kterého následně investujeme do dopravní infrastruktury, ať už jde o chodníky nebo parkoviště,“ informoval Martin Zábranský, starosta Starého Města.
I když placení parkovného kontrolují strážníci městské policie, jsou de facto bez práce. „Problémy s neplacením opravdu neřešíme, poplatek je totiž symbolický. Kdo zaparkuje, zaplatí třicet korun na čtyřiadvacet hodin,“ uvedl starosta s tím, že cílem zpoplatnění parkoviště nikdy nebylo vydělávat peníze, ale zajištění volného parkovacího místo pro lidi, kteří ze Starého Města cestují vlakem do všech světových stran.
Ve městě jinak parkovací automaty nejsou, což občas vyvolává konfliktní situace. Řidiči totiž veřejná parkoviště blokují i týdny. „I proto už po vzoru ostatních měst zvažujeme zavedení rezidentních zón, čímž zvýhodníme obyvatele města. Ostatní za parkování zaplatí. Předpokládáme, že do čtyř let se stane rezidentní parkování nutností, komplexním řešením už se pozvolna zabýváme,“ naznačil Zábranský.