Tuny jedovatého odpadu, který strašil Staré Město, jsou pryč!
Foto: Ilustrační foto
Kauza nebezpečného odpadu, která v únoru vystrašila Staré Město, je minulostí! V areálu společnosti Purum u vlakového nádraží, v bývalém objektu Colorlaku, už není ani gram odpadu, který byl nelegálně uložený u Frýdku-Místku. Odborníci jej v rekordním čase identifikovali, roztřídili a zlikvidovali.
Nikdo neví, co v barelech je. Když už to někdo navezl na sever Moravy, asi věděl proč… Každá další manipulace s nebezpečným odpadem smrdí průserem, nechápu, proč to nezlikvidují na místě, komentoval navážení odpadu na pravý břeh řeky Moravy Karel Lakomý, obyvatel Starého Města.
I když to zpočátku vypadalo, že město zahltí až pět tisíc litrů odpadu, u vlakového nádraží nakonec skončila jen jeho část. O převoz se postarala firma Aquatest z Uherského Hradiště, která patří pod skupinu Purum Kraft. Sanační práce se nakonec dotkly více než tří tisíc sudů a kontejnerů, které ukrývaly 669 tun nebezpečného odpadu. Z každého barelu jsme odebrali vzorky a v naší akreditované laboratoři udělali rozbory, které odhalily šestnáct druhů nebezpečných a hořlavých odpadních látek, prozradil Libor Dostál, pracovník společnosti Aquatest, která během 46 transportů převezla všechny barely k ekologické likvidaci. Firma od 22. ledna do poloviny května zlikvidovala více než 650 tun odpadu, což je v České republice nejspíš rekord, reagoval Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku.
Likvidaci odpadu dozoroval i senátor Ivo Valenta, který se na vlastní oči přesvědčil, jak s ním ve Starém Městě nakládají. Jde o vysoce specializovanou firmu s bohatými zkušenostmi, která denně zpracovává odpad z okolních továren. Do města nakonec putovala za přísných bezpečnostních a ekologických kritérií jen část nebezpečného odpadu z Frýdku-Místku, kde jej navíc pouze identifikovali, roztřídili a následně transportovali k dalšímu zpracování za hranice Slovácka, prozradil Valenta.