Tvrz je dominanta Hluku, ale není vidět. Půjde škola k zemi?

Tvrz je dominanta Hluku, ale není vidět. Půjde škola k zemi?
Foto: ara  /  Školu, která stojí před hluckou tvrzí, čeká možná demolice.
Hluk Zprávy 22 / 04 / 2015

Hluk, který vyčkává dotaci na úpravu svého centra, by mohl změnit podobu mnohem zásadněji, než má radnice v letošních plánech. I když jde zatím jen o vize bez časového horizontu a vyčíslených nákladů, v politickém zákulisí malého města se začíná hovořit o změně, která by dokázala zajistit skutečné náměstí. Neboť to dosavadní žádným náměstím v jeho pravém slova smyslu není. Náměstí Komenského je ve skutečnosti jen rozšířenou plochou kolem hlavní silnice s prozaickým názvem Hlavní.
Nové náměstí by už nekopírovalo silniční průtah, ale vedlo by k němu kolmo. Od hřbitova směrem k tvrzi, která by se mohla konečně stát jeho nepřehlédnutelnou dominantou. To by ale musela padnout stará škola, která stojí poblíž.
Na otázky DOBRÉHO DNE odpovídá Martin Křižan, starosta Hluku.

Za jakých podmínek by mohlo ke změně dojít?
Město dlouhodobě tíží problém dalšího osudu staré školy. Už v minulosti zde existovaly studie, na základě kterých bychom mohli přesunout její dosavadní čtyři třídy do podkroví nové přístavby devítiletky. Podkroví by mělo být dostatečné a z hlediska architektonické studie by tato změna byla i vhodná. Letos proto už chceme zadat úkol vypracovat přesnou projektovou dokumentaci, která určí, co by mohlo v podkroví vzniknout.
Tedy - kam umístit například sociální zařízení, kudy vést chodbu. Zkrátka, půjde o ostrý projekt.

Budova staré školy je v havarijním stavu?
To ne, ale je zapotřebí intenzivně přemýšlet co s ní. Je třeba ji odizolovat, spravit stropy, vyměnit okna, zateplit, zrekonstruovat sociální zařízení atd. Mimochodem, každé z nich má jinou výšku… Už dřív se náklady na obnovu odhadly na 10 milionů. To znamená, že pokud bychom starou školu zachránili, vznikne poměrně vysoká investice. Navíc už v minulosti, když jsme projektovali novou podobu náměstí, padl mezi odborníky návrh, že když už nemůžeme mít páteřní náměstí při hlavní cestě, tak bychom si ho mohli vybudovat kolmo. Tedy od hřbitova směrem k hlavní cestě a dnes poněkud schované tvrzi. Odtud tedy pramení myšlenka přesunout všechny subjekty ze staré školy jinam. Náměstí by se celé odkrylo a tvrz by se proměnila v podstatnou dominantu Hluku. Když dnes projíždíte městem, vlastně ani nevíte, kde stojí. A to je škoda. Vždyť společně s kostelem jde o významnou stavbu.

Taková změna, i když jde pouze o vizi, může vyvolat vlnu nesouhlasu.  
S názory, že Křižan je starostou, co chtěl zbořit starou školu, musím počítat. Samozřejmě existuje spousta lidí, co mají ke škole citový vztah. Ale nejde o historickou památku, ale o několikrát přestavovanou a upravovanou budovu. Spíš nás tíží ekonomický provoz a velmi vysoké náklady na vytápění.

Jaké se tedy nabízí řešení?
Přemístit čtyři třídy prvního stupně do nových prostor, zbořit školní budovu, otevřít prostranství a proměnit tak tvrz v dominantu nového náměstí. Pak by se otevřel i prostor k aktivnímu řešení klidové zóny a systémovému parkování.

A kam byste umístili základní uměleckou školu, která je také součástí staré školy?
Základní umělecká škola by se mohla přesunout do kina. To je nyní využívané možná z pěti procent a je třeba ho oživit. Kino, kde se dříve pravidelně pořádaly klasické zábavy, plesy a divadelní představení, má akusticky velmi zdařilý sál. Bývalého starostu a současného místostarostu Jana Šimčíka proto napadlo umístit ZUŠ do budovy kina. Plán rozšířit provoz budovy kina pak minulí radní doplnili o činnost divadelního kroužku a loutkového divadla. Já tento záměr podporuju.

Jak by měl takový multifunkční dům vypadat a fungovat?
V současné době už máme zadanou projektovou dokumentaci na rekonstrukci kina a přístavbu zadní části, která má právě sloužit ZUŠ. Kino potřebuje zateplit stropy, zateplit obvodový plášť a vyměnit okna. V polovině března jsme požádali o dotaci, nyní čekáme na výsledek. Kino potřebuje také výměnu zdroje tepla, na který se však dotace nevztahuje. Celkový rozpočet představuje velmi hrubým odhadem částku 10 milionů korun. Vzhledem k termínu čerpání dotací, kterým je konec letošního roku, se začátek prací vztahuje k letním prázdninám. Do konce roku by se měl vybudovat obvodový skelet, uskuteční se výměna oken a zateplení. V tom následujícím začnou práce v interiéru. Umělecká škola, která by se teoreticky mohla stěhovat už během dvou let, by v kině využívala velký sál a současně také učebny v přístavbě. Budovu by mohli využívat i divadelníci a loutkové divadlo Emil. Multifunkční sál by se hodil také pro pořádání přednášek a menší komorní záležitosti.

autor: JAROSLAV CHUDARA
TOPlist