U hranic bují kriminalita

U hranic bují kriminalita
Zprávy 28 / 08 / 2009

Strání uvažuje o kamerách, policie zase slibuje zesílení hlídek

Jestliže se starostové a lidé z příhraničních regionů obávali, že po vstupu do Schengenského prostoru si zde budou kriminální živly dělat téměř, co se jim zlíbí, čas jim bohužel dal za pravdu. Ze Strání, Starého Hrozenkova či z Březové se příslušníci policejních složek stáhli do vnitrozemí a počty trestných činů začaly povážlivě narůstat. Volání po obnovení služebny například ve Strání však zůstává zatím nevyslyšeno. Přitom v obci, která se počtem obyvatel rovná menšímu městu, už nejde jen o krádeže slepic či brambor.
„Je to už opravdu neúnosné. Lidé by si měli uvědomit, že už to nebude jako dřív. Na Strání totiž nebylo zvykem například zamykat. To se však dnes už krutě nemusí vyplatit,“ vypráví pracovnice infocentra ve Strání Barbora Macková, která se sama stala obětí zavrženíhodného činu.
Je to až neuvěřitelné, ale paní Mackovou vykradli přímo v den její svatby. Podobně, či možná ještě hůře dopadla i její kamarádka, která se také v ten den vdávala. „Museli mít tip, které domy budou z důvody oslavy svatby prázdné. Nejodpornější na tom je, že kamarádce ukradli i svatební dary,“ prozradila Macková. Způsob provedení vloupání však bohužel napovídá, že se zřejmě nejednalo o náhodný výběr oběti.
„To je na tom to nejhorší. Udělal to někdo, kdo musel být výborně informovaný. Nevím, možná tady funguje nějaký místní gang. Chtěla bych proto na lidi apelovat, aby měli oči otevřené, aby nedopadli podobně,“ dodala Macková.
Do Strání přitom policisté zajíždějí skutečně často. Není týdne, aby se nestala nějaká krádež či vloupání. Zapálená hospoda je už jen vrcholem pyramidy.
„Uvažujeme o instalaci kamerového systému. Na zářijovém zastupitelstvu to budeme projednávat. Představujeme si asi čtyři kamery. Domlouváme jejich napojení na uherskobrodské strážníky. Poslední dobou je to tu totiž skutečně nějaké divoké,“ sdělil starosta Strání Pavel Mimochodek. Podobně mluví i starosta Starého Hrozenkova Milan Vaculík.
„Bohužel méně či více závažné trestné činy jsou tu téměř na denním pořádku. Lidé se oprávněně bojí,“ nechal se slyšel Vaculík. Vždyť posuďte sami. Dvakrát vyloupená směnárna či téměř každodenní nájezdy naftových upírů patří už k běžnému koloritu obce v hrozenkovském průsmyku. U nejčerstvějšího případu z minulého týdne je dokonce škoda v řádech statisíců.
„Policisté z Bojkovic řeší vloupání do nákladního auta, ze kterého zloděj odnesl hotovost a doklady za více než čtyři sta tisíc korun,“ uvedl mluvčí policie Aleš Mergental. Zbývá jen dosadit místo činu. Ano, bez většího překvapení je to Starý Hrozenkov. Přitom přespolnímu se někdy může zdát, jako by hranice nezmizely.
„To se divím, co jsem za poslední dobu jel několikrát do Trenčína, vždy tam stála policejní hlídka. Ono ale asi záleží i na době. Je otázkou, zda tam hlídky zavítají i v noci,“ říká Martin Vrátný.
Problém s nelichotivou bilancí nárůstu pohraniční kriminality si uvědomují i policisté. Pokud se však jedná o otevření nové služebny v některé z hraničních obcí, zní od policie jednohlasně: V současné době, kdy se šetří všude, se na to nenajdou peníze. Přesto alespoň malou novinku policisté přichystali. Příslušníci policejních sil, kteří jsou doma v některé z těchto obcí, nebudou směřovat hned do práce ve vzdálených Bojkovicích či Uh. Brodě, ale zahájí svůj pracovní den ve své obci. Zároveň policisté přislíbili i častější kontroly.
A první úspěch se už dostavil. Před pár dny dopadli bojkovičtí policisté zloděje nafty na Rasové.
„Policisté si počíhali na zloděje v době osobního volna. Schovaní v úkrytu si počkali do půlnoci a vyplatilo se,“ dodal policejní mluvčí.
Teď ještě odhalit drzý gang, co řádí na Strání, aby si lidé mohli spíše výhod Schengenu užívat než na něj nadávat.

autor: LUKÁŠ FABIÁN

Tagy článku

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace