U Vnorov roste přírodní bludiště

U Vnorov roste přírodní bludiště
Foto: ara  /  Co to má být? „Soustava“ kolíků se má za pět let změnit v unikátní bludiště.
Vnorovy Zprávy 07 / 04 / 2012

Unikátní labyrint architekta Petra Kvapila pobaví cyklisty i turisty

K tomu, abyste si dokázali proměnit místo vyznačené dřevěnými kolíky v labyrint, kde můžete bloudit i desítky minut, dnes potřebujete velkou dávku fantazie. Jsme nedaleko Vnorov, zhruba v polovině stezky do Strážnice, kudy jezdí denně cyklisté za prací, kvůli kondici nebo pro zábavu. Společně s místostarostou Vnorov Pavlem Chudíkem procházíme nedávno vysázeným přírodním labyrintem, ve kterém se zatím neztratí ani štěně. Už za pět let ale má být všechno jinak.
„Dostat se ven by nemělo být jednoduché. Ale že by se někdo v zeleni ztratil, to vylučuji, “ usmívá se Pavel Chudík. „K cíli to ale půjde jen jednou cestou, takže najít si tu pravou bude nutné. Keře přitom oddělí třímetrové uličky, což nebude vytvářet nijak stísněný prostor. Na druhou stranu keře budou tak husté, že přes ně nepůjde projít ven.“
I když bludiště zůstane až do roku 2016 oplocené, zákaz vstupu do něj neplatí. „Zřídili jsme dva přístupy, každý se tudy může už projít. Ještě plánujeme pořídit označení a vytvoření pamětní desky. Podle pravidel na ni umístíme zprávu, že projekt byl vytvořen z dotací Unie,“ podotkl Chudík.
Bludiště, které má být pro cyklisty příjemným zpestřením výletu, je součástí nově vznikajícího biocentra, jehož autorem je strážnický architekt Petr Kvapil.
Vnorovy ze svého tentokrát nemusely vyplatit ani korunu. „Náklady nebyly malé, vyžádaly si zhruba 1,2 milionu korun. Všechno šlo ze státních a evropských peněz,“ potvrdil místostarosta Chudík.
Na okraji biocentra už stojí zastavení s novým dřevěným altánkem. Ten vznikl už dřív v rámci zpevnění polní cesty. Původně stál u Veličky, jeho stav však nebyl dobrý. Dělníkům, kteří ho chtěli přemístit blíž k biocentru, se bez nadsázky rozpadl pod rukama. „Postavil se tedy nový, ale na jiném místě. Dříve totiž stál na pozemku Povodí Moravy a bránil sečení u hráze Veličky,“ vysvětlil Pavel Chudík.
V biocentru už na začátku loňského léta vysadili brslen, dřín, kalinu, řešetlák, svídu a také ptačí zob.
„Cesta na kole do Strážnice vede po rovině a vidět toho příliš není. Myslím, že každou novinku tady musí každý jen uvítat,“ potěšilo cyklistu Vladimíra, který tudy jezdí často za prací.

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace