Učarovaly mu dívky z desetikoruny. Našel je v Tvrdošíně

Učarovaly mu dívky z desetikoruny. Našel je v Tvrdošíně
Foto: archiv Antonína Šáchy
Uherský Brod Zprávy 01 / 11 / 2013

Dětské sny nemají hranice, a když, tak na jejich překonání bývá spousta času. Potíž je, že nesmíte propásnout klíčovou chvíli. Antonín Šácha, fotograf z Uherského Brodu, o tom ví své. Ten správný okamžik pro něj nastal před měsícem. Konkrétně v pátek 20. září, kdy se po dlouhých třiapadesáti letech vydal na slovenskou Oravu, do malé obce Tvrdošín. Cílem byla neohlášená návštěva Marty Cisárikové a Margity Hlaváčikové. Dnešní penzistky stály na začátku šedesátých let modelem akademické malířce Márii Medvecké pro papírovou desetikorunu. Dětské modelky tehdy sedmiletému chlapci tak učarovaly, že se s nimi rozhodl setkat.
„Nezasáhla mě žádná platonická láska, to ne. Zkrátka - když jsem coby malý kluk dostal za roznášení zabijačky desetikorunu, obrázek s dívkami se mi zalíbil. Říkal jsem si, že by bylo hezké, kdybych se s nimi někdy setkal,“ vypráví Antonín Šácha. „A dnes, kdy už mám po šedesátce více času, jsem se k tomu odhodlal. A i když pravděpodobnost našeho setkání byla sotva dvacetiprocentní, riskl jsem to a vyjel. Jak to dopadlo, už víte,“ dodává s úsměvem a ukazuje společné snímky. Vzápětí vytahuje roky pečlivě uschovávanou desetikorunu s podpisy dětských modelek. Pokud jde o bankovku, ta vydržela v oběhu sedmadvacet let (1961-88).
Vraťme se ale na začátek příběhu se šťastným koncem.
Prvním záchytným bodem byla pro Antonína Šáchu tvrdošínská škola. Právě tady si obě dívky vyhlédla jejich učitelka a budoucí malířka Mária Medvecká. „Jak jsem zjistil, učitelka měla zálibu ve skicování a  obě dívky si původně jen načrtla. Že se podobizny stanou podkladem pro novou bankovku, to bylo jasné až později. Učitelka prý po krátkém váhání nakonec využila možnost přihlásit se do národní soutěže a své obrázky poslala do tehdy centrální banky v Bratislavě. Tady kdosi na líc obrázků napsal tužkou „schváleno“. Právě tato „maličkost“ měla rozhodnout o tom, že Medvecká soutěž vyhraje. Pak následovaly dlouhé dva roky, kdy dívky se souhlasem rodičů místo hraní s panenkami pózovaly jako dětské modelky,“ tlumočil Šácha slova Marty Cisárikové.
Ze školy, kde získal první informace, už vedly jeho kroky přímo do rodinného domu manželů Cisárikových. „To víte, že byli překvapení. Podobnou návštěvu nikdo nečekal, i když slovenští novináři a televize už je navštívili dřív,“ usmívá se Šácha. „Do Tvrdošína později přijela i Margita, která se provdala do nedaleké Trstené. Obě ženy jsou dodnes nerozlučnými kamarádkami.“
Jestli šlo o první a zároveň poslední setkání, to Antonín Šácha zatím neví. „Jsem velký obdivovatel přírody, Orava mi navíc učarovala. Podívejte, vždyť ji mám i v počítači, na pozadí monitoru. Takže třeba při některé z dalších cest na Slovensko, nebo do Polska, odbočím směr Tvrdošín. Uvidíme,“ shrnul brodský fotograf.
Mimochodem - z cesty si přivezl také informace o malířce Medvecké. „I když byla v roce 1987 pohřbena v Martině, v Tvrdošíně jí postavili pomník. Jméno učitelky a malířky si v obci dodnes každý spojuje, jak jinak, s její slavnou desetikorunou,“ podotkl Antonín Šácha.

autor: JAROSLAV CHUDARA
TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace