Účet včelího moru: Včelaři museli spálit přes tisíc úlů

Účet včelího moru: Včelaři museli spálit přes tisíc úlů
Foto: ilustr., web
Zprávy 30 / 12 / 2014

V roce 2014 bylo v regionu vyhlášeno 158 ohnisek moru včelího plodu, kolem nich muselo vzniknout ochranné pásmo v okruhu pěti kilometrů. Celkem 156 ohnisek nákazy už bylo zlikvidováno, další dvě to ještě do konce roku čeká. Spálit bylo nutné 713 včelstev a 1 068 úlů. Taková je černá statistika, za kterou stojí varroáza a především mor včelího plodu.
Naopak dobrou zprávou pro nadcházející rok je pro místní včelaře ujištění zlínského hejtmanství, že dotace pro ně zůstanou na patřičné úrovni.
„Konkrétně bychom v příštím roce chtěli rozdělit dotace v celkové výši půl milionu korun na stabilizaci počtu včelstev v regionu a na omlazení včelařské základny. Snižování počtu včelstev je celosvětový problém, kterému se v kraji snažíme systematicky čelit už od roku 2001. Nejde přitom jen o produkci medu, ale zejména o podporu zajištění opylovací schopnosti včel kvůli úrodě,“ říká senátor a krajský radní František Čuba, který zodpovídá za oblast zemědělství. „Likvidace včelstev je pro každého včelaře velmi emočně náročná záležitost. Naší snahou je především motivovat mladší zájemce o včelařství a podpořit je ve fázi, kdy si potřebují pořídit základní výbavu.“
Jednotliví včelaři získávají od kraje na nákup vybavení dotace v rozmezí od pěti do desíti tisíc korun.

TOPlist