Učitelé stávkovali z principu, ne pro peníze…
Foto: sal
Středeční stávka učitelů na Uherskohradišťsku zavřela dvanáct škol a školek, doma zůstalo skoro 5 tisíc školáků! V dalších školách měli omezený provoz, nebo protest podpořili, ale jeli podle rozvrhu. Stávku vyhlásil Českomoravský odborový svaz pracovníků ve školství, reagoval tak na plané sliby vlády o navyšování učitelských platů.
Ještě začátkem roku ministr školství avizoval růst platů o 15 procent, po jednáních už jen 10 a nakonec rozhodl o osmiprocentním navýšení. Odboráři přitom požadují nárůst tarifních platů pedagogů o 10 procent od 1. ledna. I když se to může zdát jako malichernost, opak je pravdou. Jestli tarifní plat učitele zůstane na nízké úrovni, jen obtížně získáme do škol mladé učitele a zkušené neudržíme, prohlásil František Dobšík, předseda školských odborů.
K vyhlášené stávce se na Uherskohradišťsku v plném rozsahu připojilo 12 škol a školek, některé měly omezený provoz, ale většina se k protestu nepřipojila. Nebylo by to fér vůči dětem a rodičům, shodují se ve školách, které stávku podpořily jen myšlenkově. I když jsme výuku nijak neomezili, neznamená to, že jsme se situací v základním školství spokojeni. Problémem nejsou jen finance, ale vůbec pohled společnosti na vzdělávání a učitele, vysvětlila na webu ZŠ Hluk její ředítelka Jitka Jančíková.
Nejvíce škol stávkovalo v Uherském Hradišti - pět mateřských, tři základní a dvě střední. Doma zůstaly i děti z jarošovské základní školy. Odbory zrovna nemusím, ale jednání ministerstva školství není v pořádku. A vůbec nejde o peníze, ale o princip. Představitelé vlády některými prohlášeními vyloženě píchli do vosího hnízda…, prohlásil Pavel Jančář, ředitel školy v Jarošově, kde se ke stávce přihlásilo 85 procent učitelů. To na ZŠ Sportovní stávkoval kompletní pedagogický sbor. Vláda s námi nejedná férově, slíbí patnáct procent, dá osm… A není to poprvé. Rodičům jsme se omluvili, chápeme, že jsme jim způsobili komplikace, ale už jsme se museli hlasitě ozvat. Věřím, že to přinese kýžený efekt, uvedl Milan Melichárek, ředitel sportovky. A když ne? Těžko říct, co bude následovat. Uvidíme, jak bude na formu protestu reagovat vláda, zamyslel se Melichárek.
Třebaže zřizovatelem většiny stávkujících škol je město Uherské Hradiště, drží si odstup. Právo na stávku je právem zaměstnanců, zaručeným zejména Listinou základních práv a svobod, nemůžeme do práva nijak zasahovat. A navíc ani neovlivníme důvod stávky, kterým jsou platy pedagogů, reagoval Jan Pášma, tiskový mluvčí radnice.
V Uherském Ostrohu však radní stávku odsoudili. Uzavření školy považujeme za nevhodné a politováníhodné vzhledem ke komplikacím, které rodičům žáků krok učitelů způsobí, prohlásil Vlastimil Vaněk, ostrožský radní. Největší problém totiž řešili rodiče žáků stávkujících škol a hlavně pak školek, kteří narychlo sháněli hlídání.