Učitelka z Nivnice je světovou šampionkou v hodu sekyrou!

Učitelka z Nivnice je světovou šampionkou v hodu sekyrou!
Foto: archiv Ivany Karlíkové
Nivnice Zprávy 01 / 03 / 2019

V mládí to byl volejbal, v dospělosti házení nožem a sekyrou, ve kterém to loni v létě dotáhla na absolutní vrchol. Ivana Karlíková, sportovně založená učitelka z Nivnice, se v Janovicích u Rýmařova stala mistryní světa v házení sekyrou. Titul získala v hodu na čtyři metry. A aby toho nebylo málo, společně s dcerou Magdalénou, osmnáctiletou studentkou staroměstského gymnázia, ještě zabodovala i v dálkovém hodu sekyrou. Zatímco dcera skončila s hodem ze vzdálenosti třináct metrů třetí, matka si zajistila stříbrnou medaili vrhem z patnácti metrů.
„Někdo si možná myslí, že házení nožem a sekyrou není sport. Ale já tvrdím opak. Když třeba muži házejí na terč vzdálený i sedmadvacet metrů, tak to už je pořádný výkon,“ hájí svoji disciplínu Ivana Karlíková. Že mají děti na prvním stupni nivnické školy před sebou světovou šampionku, o tom nemají ani tušení. „Rozhodně to není tak, že by někdo před začátkem vyučování křikl: „Ticho, nebo budou létat nože!“,“ usmívá se učitelka, která o publicitu nijak nestojí.
K házení ji přivedl její přítel Milan Novák. „Nejprve jsem Milana a jeho kamarády na závody vozila. Brzy jsem si ale řekla, že bych si házení mohla zkusit taky. To bylo před deseti lety,“ vzpomíná Ivana Karlíková.
Zatímco dříve si organizátoři závodů upravovali pravidla podle sebe, dnes už se drtivá většina akcí řídí dokumentem European Knife and Axe Throwing Rules (Evropská pravidla pro házení nože a sekery). „Jak muži, tak i ženy mohou soutěžit ve více než deseti kategoriích. Já mám nejraději soutěž v hodu sekyrkou na čtyři metry. A právě v této soutěži jsem loni na mistrovství světa uspěla,“ říká Ivana Karlíková. Medailí má za osm let závodění tolik, že už je ani nepočítá. „Loni na šampionátu v Maďarsku jsem brala jen nějaká druhá a třetí místa. Předloni v Itálii to pak bylo deset medailí, z toho pět zlatých,“ podotýká.
Kuriozitou je její sportovní vybavení. „Sekyrky, kterými hážu, jsme nakoupili v jednom z obchodů pro kutily. Přítel je ale samozřejmě musel upravit pro moje potřeby,“ prozradila Ivana Karlíková.
Na závodech se mohou používat jen nože s pevnou čepelí, delší než 23 centimetrů a s čepelí užší než 6 centimetrů. Sekyra musí vážit minimálně půl kilogramu, maximální šířka čepele je 12 centimetrů.
Aby byl hod platný, špička nože nebo ostří sekery se musí zapíchnout do terče. Ivana Karlíková naházela v Janovicích celkem 94 ze 105 možných bodů.
Není házení nožem a sekyrou nebezpečné? „Pokud nedáváte pozor, tak ano. Vlastní nepozorností jsem si třeba pořezala dlaň od nově nabroušené sekyry. Jednou tekla „červená“ také proto, že jsem byla v létě bosky a odražený nůž mi zasáhl nohu. Ale nic vážného to nebylo. Na závodech jsou pak mezi soutěžícími dostatečné vzdálenosti. Tam k žádným zraněním nedochází,“ tvrdí.
Teď v zimě je ještě terč u ní na zahradě opuštěný. Už se ale těší, jak ho na jaře společně s přítelem znovu „provětrá“. „Jakmile zmizí sníh, určitě hned začneme,“ potvrdil Milan Novák.

autor: JAROSLAV CHUDARA
TOPlist