Uctili památku Josefa Olejníka, odhalili jeho pamětní desku
Foto: Obec Strání / Autorem bronzového reliéfu Josefa Olejníka je akademický sochař Daniel Trubač z Polešovic.
Fasádu fary ve Strání zdobí pamětní deska Josefa Olejníka, papežského preláta, který je významným rodákem obce a zároveň osobností z řad kněží 20. století. Pontifikátní mši svatou doprovázely především jeho skladby. Autorem bronzového reliéfu je akademický sochař Daniel Trubač z Polešovic.
Odhalením pamětní desky si místní připomněli 110. výročí narození a současně 15. výročí úmrtí kněze, skladatele a významného rodáka, který je pohřben na zdejším hřbitově. „Slavnosti se zúčastnili členové České biskupské konference, kteří se následně pomodlili u Olejníkova hrobu. Přijeli i příbuzní otce Olejníka,“ informoval Antonín Popelka, starosta Strání.
Osobnost rodáka jako člověka, kněze, dirigenta a skladatele lidem přiblížila výstava v galerii Zámečku, jejíž součástí byla i spousta zajímavých fotografií. Vernisáž doprovodil pěvecký sbor z Velké Bystřice u Olomouce, který Olejník více než 30 let vedl.
Pamětní deska s bronzovým reliéfem je dílem akademického sochaře Daniela Trubače, zachycuje Olejníka jako člověka, hudebního skladatele a interpreta i jako kněze. Reliéf zdobí píšťaly varhan a jako symbol překonávání životních těžkostí i ptáček brhlík lesní, pro nějž je typický pohyb po kmeni hlavou směrem dolů. Stejní ptáčci ozdobili v roce 2019 dar pro svatého otce Františka „Koruna svaté Anežky České“. „Portrét Josefa Olejníka se vznáší na listech notového zápisu gregoriánského chorálu, písmo lemují obilné klasy. Deska je ulita z bronzu, zvýrazněna patinou a zakonzervována voskem. Atributy kněze a hudebníka tvoří společně se životopisnými informacemi dynamický celek,“ doplnil Trubač.
Josef Olejník je po celé Moravě i v Čechách znám jako hudební skladatel liturgických textů. „Na Moravě snad není jediného kostela, kde se při bohoslužbách nezpívají písně, žalmy a liturgické texty zhudebněné právě naším rodákem,“ připomněl starosta Strání.