Udržet se na nich, to dá práci

Udržet se na nich, to dá práci
Foto: fab  /  Jedeme z kopce - V brodském parku jsou lavičky z kopce. Dlouhý odpočinek není možný.
Uherský Brod Zprávy 10 / 08 / 2010

Lavičky v Tyršových sadech kopírují terén

Pozor, jedeme z kopce! Ne, to není rozpustilé volání hrajících si školáků. Přesně tak by mohli lamentovat senioři v uherskobrodských Tyršových sadech. Místní park je totiž situovaný ve svahu a co čert nechtěl, lavičky v rekonstruovaném parku jdou souběžně s terénem. Posezení se tak nerovná odpočinku, ale spíše tréninku motorických schopností a rovnováhy.
„Celkově se mi opravený park líbí, ale to s těmi lavičkami je krpa jako blázen. Vypadá to, že to někdo projektoval od stolu a místo samotné nikdy neviděl ani na obrázku. Opravdu se tam nedá déle pohodlně sedět,“ řekl Broďan František Malčík. A není jediný, kdo si této „chybičky“ všiml.
„Skutečně jsme již na radnici několik podnětů na šikmost laviček obdrželi,“ připustil Pavel Josefík, místostarosta Uh. Brodu. Podle něj se nyní situace řeší s firmou, která rekonstrukci sadů projektovala.
„Dohodli jsme se, že na zkoušku jednu narovnáme a pak se posoudí, zda nebude část lavičky moc nízko,“ uvedl další postup Josefík. Podobným způsobem jsou řešené například i lavičky ve svahu v parku Komenského.
„Jo, ale taky se na nich nedá pořádně sedět. Starší člověk už by se nezvedl. Podle mě se už tenkrát měla plošinka pro lavičku srovnat. Vždyť by se jednalo o nějakých deset či patnáct centimetrů terénu. Seřezání noh na jedné straně je podle mě řešení, které jen poškodí mobiliář. Firma, která projekt odflákla, by to měla dát na vlastní náklady do pořádku,“ domnívá se další návštěvník parku Milan Kroutil. Podle radnice to však vypadá, že se případná náprava nebude počítat mezi reklamace.
„Zhotovitel tuto vadu jako reklamační neuznává. Tvrdí, že jak mají být lavičky skloněné, žádná norma neudává. Což nám nakonec potvrdil i výrobce laviček, uvedl Robert Vráblík, vedoucí brodského odboru investic. Jak mohlo dojít k tomu, že si nelogického sklonu laviček nikdo nevšiml, však na radnici nevědí.
Na to nedokážu odpovědět, protože v té době jsem ještě nebyl zaměstnancem města. Pracovník, který měl tuto zakázku na starosti, tady už navíc ani nepracuje, krčí rameny Vráblík. O tom, že nepochybili, je přesvědčený i zástupce zhotovitele stavby.
Lavičky jsme umístili tak, jak to vyžadovala projektová dokumentace. Skutečně v České republice není žádná platná norma, podle které bychom věděli, že to tak dělat nemůžeme, uvedl Jan Spíšek, jednatel společnosti Silamo.
Rekonstrukci Tyršových sadů se radnici podařilo dokončit na jaře tohoto roku. Pracím za několik desítek korun však předcházely protesty a petice občanů. Těm se nelíbil plánovaný počet pokácených stromů. Nakonec zvítězilo kompromisní řešení.

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace