Ulomená větev upozornila na hnilobu
Foto: iDobryDen.cz
Část navenek zdravého a mohutného stromu se skácela v mírném větru k zemi
Velmi blízko k tragédii bylo v úterý kolem poledne ve Veselí nad Moravou. Přímo před budovou finančního úřadu totiž z ničeho nic spadla obrovská větev z kaštanu. Jen díky šťastné náhodě v tu dobu nikdo před úřadem nebyl.
Blížilo se poledne, když zaměstnance a návštěvníky Finančního úřadu ve Veselí nad Moravou vyrušila silná rána způsobená pádem desetimetrové větve kaštanu přímo na příjezdovou cestu.
Obrovské štěstí bylo, že tam v tu dobu nikdo nebyl, vždyť naši zaměstnanci chodili právě na oběd, uvedla ředitelka finančního úřadu Marcela Tuhá.
Rána od až sedmdesát centimetrů tlusté haluze, vážící stovky kilogramů, by totiž měla zřejmě fatální následky, a to přesto, že byla vevnitř částečně dutá, stejně jako kmen stromu.
Strom byl vevnitř úplně vyhnilý. V podstatě se dá říci, že jej držela pohromadě jen kůra. Velmi reálně proto hrozilo, že by se velmi brzy mohl zřítit celý, upozornil Martin Petrucha, velitel profesionálních hasičů ve Veselí nad Moravou. Hasiči ulomenou větev pořezali a odklidili ze silnice, strom samotný ovšem zlikvidovat nemohli, tuto činnost museli přenechat pracovníkům Služeb města Veselí, kteří jej vzápětí pokáceli.
Případ z Veselí nad Moravou připomněl lidem dosud stále živou událost ze Zlína, kdy padající strom, který také vypadal navenek jako zdravý, zabil malého chlapce. Na mysl proto přichází otázka, zda je možné zjistit havarijní stav stromů ještě předtím, než opravdu k něčemu dojde.
Vladimír Rajda ze Bzence přitom tvrdí, že to, jak na tom strom vlastně je, jde zjistit měřicí metodou, kterou sám zavedl. U každého stromu existují elektrické proudy, přičemž jejich největší hodnoty jsou v přízemní bázi. Zdravotní stav stromu je pak dán elektrickým napětím. Měřením je možné zjistit, zda strom, který navenek vypadá zdravě, není uvnitř shnilý, vysvětlil Rajda, který je považován v této oblasti za jednoho z největších světových odborníků. Rajda přitom dodává: Po mnoha tisících měřeních okolo tří set druhů rostlin po celé Evropě a Americe jsem zjistil, že elektrické proudy jsou univerzální vlastností všech živých rostlin. Elektrodiagnostiku tak lze využít všude, doplňuje dnes již penzista, který na toto téma přednášel po celém světě.