Ulovené lišky trpěly prašivinou. Parazit nakazí psy i člověka!
Foto: ilustr. web
Pejskaři vytahují vodítka, bojí se prašiviny
Majitelé psů jsou v pohotovosti! Myslivci v Topolné ulovili dvě lišky nakažené prašivinou. Obec vydala varování pro vlastníky domácích mazlíčků, aby je nevenčili navolno a zamezili tak kontaktu s volně se pohybujícími zvířaty. Parazitární onemocnění je přenosné i na člověka, u kterého se těžko hojí.
Lišky jsme střelili při lovu, jehož cílem je snížit stavy zvěře škodící myslivosti. Hned jsme měli podezření na prašivinu, která se následně potvrdila. Určité příznaky měl i lovecký pes, který s liškou přišel do kontaktu, takže jej veterinářka pro jistotu přeléčila, potvrdil Roman Foral, hospodář Mysliveckého spolku Bukovina v Topolné.
Prašivina se přenáší přímým kontaktem. K nakažení stačí, aby se pes dotkl infikované mršiny… Onemocnění se vyskytuje hlavně u kožešinových zvířat a černé zvěře. Zvěř je po zimě oslabená, je méně odolná vůči parazitům. Laik přitom nemusí prašivinu na první pohled poznat, pokud je zasaženo jen malé místo na těle, upozorňují veterináři. Ale jinak se projevuje vypadáváním srsti ve velkém, kůže je na lysých místech svrasklá a hrubá. O další nemocné lišce nebo jiné zvěři v honitbě zatím nevíme, přitom hlavně při extrémním rozsahu je zvíře už skoro holé, takže je snadno identifikovatelné, poznamenal Foral.
Prašivina je přenosná také na člověka. I když je léčitelná, odborníci vyzývají k opatrnosti. Doporučují v žádném případě nesahat na zvířata, která ztrácejí srst. Prašivina je totiž parazitární onemocnění, které se u člověka těžko hojí. Při manipulaci s nakaženým zvířetem se proto doporučují používat rukavice a gumové pytle. V případě nálezu uhynulých volně žijících zvířat doporučujeme zalarmovat obecní úřad, nebo člena mysliveckého sdružení, zdůraznil Ladislav Botek, starosta Topolné.