Umělecká škola osiřela. Na jak dlouho?
Foto: sal
Osmadvacet klavírů a více než stovka dalších hudebních nástrojů, ale i letitý archiv jsou pryč. Chátrající budova uherskohradišťské základní umělecké školy na Mariánském náměstí osiřela. Hudební obor našel dočasný azyl v bývalém Domově mládeže na Revoluční ulici. Kdy se vrátí domů? Za příznivé konstelace hvězd nejdříve v září 2017.
Stěhování je prvním krokem k vytoužené rekonstrukci, stav budovy je žalostný. O její opravu jsme poprvé usilovali už v roce 1997, připomíná Stanislav Nemrava, ředitel školy, kterou navštěvuje na 1 700 žáků, což z ní dělá největší vzdělávací ústav ve Zlínském kraji.
Jakmile z učeben zmizelo vybavení, neduhy více než stoletého objektu v centru města se odkryly v plné nahotě. Popraskané zdi, opadávající omítka a děravé pavlače vyvolávají obavy... Asi ze čtyřiceti učeben jsme vystěhovali osmadvacet klavírů, spoustu dalších hudebních nástrojů, nábytek a archiv. Školník během týdne už převeze jen poslední věci, říká Nemrava. Stěhovací firma se podle něj nejvíce zapotila při převozu klavírů a pianin. Odšroubovali nohy, desky a nástroj kvůli bezpečnosti zabalili do deky a fólie. Šest chlapů jej pak sneslo do náklaďáku. Jelikož se do něj vlezlo jedno křídlo a dvě pianina, jeli na Mojmír a zpátky sedmkrát, popsal martyrium ředitel.
Škole se otevírá šance na rekonstrukci po dlouholetých nejasnostech ohledně financování. Majitelem objektu je totiž město, ale zřizovatelem školy Zlínský kraj. A léta se hádaly, kdo opravu zaplatí. Horký brambor nakonec zůstal radnici. Už máme zpracovaný podrobný investiční záměr, ale stále čekáme na dotační titul nebo jinou významnou podporu ze Zlínského kraje. V rozpočtu města máme letos rezervované prostředky na projektovou dokumentaci, prohlásil Stanislav Blaha, starosta Uherského Hradiště. Město sází na nové operační programy, které stát ale zveřejní nejdříve v březnu. Bez dotace je proměna školy utopií. Utáhnout ji čistě z rozpočtu města je nejspíš nereálné, zvlášť v rozsahu potřebném pro zachování základní umělecké školy, připouští Blaha. Rekonstrukce si totiž podle odhadů vyžádá 45 milionů korun. A to nepočítá s půdní vestavbou a dvorní přístavbou. Výtvarný, literárně-dramatický a taneční obor tak definitivně zapustí kořeny na Tyršově náměstí, v budově bývalé okresní vojenské správy. Domů se vrátí jen hudební obor. Kdy? Když získáme dotaci, na dokončení procesu přípravy a vlastní realizaci potřebujeme ještě minimálně půldruhého roku, lépe dva. O obnovení výuky tak můžeme reálně uvažovat nejdříve v září roku 2017, odpovídá Blaha. Naše přání je vrátit se co nejdřív, na Mojmíru jsme v improvizovaných podmínkách. Jestli to bude za dva roky, tak super. Ještě bych totiž chtěl přivést hudební obor zpátky, užít si nových prostor a po roce skončit. Do konkurzu v roce 2018 se už nepřihlásím, prozradil Stanislav Nemrava.