Unikát u Olšavy. Úředníky nahrazuje umělá inteligence

Unikát u Olšavy. Úředníky nahrazuje umělá inteligence
Foto: Ilustrační foto: web  /  Radnice uvedla do praxe unikátní nápad, se kterým loni triumfovala v soutěži Chytrá města.
Uherský Brod Zprávy 12 / 11 / 2024

Uherský Brod jako třetí v republice a první ve Zlínském kraji spustil službu, která lidem usnadní získávání informací z městského úřadu. Stačí se jen zeptat umělé inteligence. Radnice totiž uvedla do praxe unikátní nápad, se kterým loni triumfovala v soutěži Chytrá města. TessaBot zodpovídá na dotazy od 1. listopadu.

Když si otevřete webové stránky Uherského Brodu, v levém dolním rohu vyskočí uvítací lišta s nápisem: Dobrý den, můžu poradit? Nejde však o klasický chat jako u jiných institucí, pojišťoven nebo firem, kde na otázku reaguje člověk, případně naprogramovaný „robot“. „TessaBot je program, který funguje na bázi umělé inteligence. Proskenuje celé webové stránky města, informace zpracuje, přetřídí a na položenou otázku odpoví přirozeným jazykem. Snahou je, aby co nejvíce odpovídal lidské řeči,“ prozradil Kamil Válek, tajemník městského úřadu.

Uherský Brod s projektem už loni vyhrál v celostátní soutěži Chytrá města. To však byla ještě vize, nápad, který Válek objevil na sociálních sítích. Spojil se s autory a nápad dotáhli do realizace. „Jelikož drtivou většinu informací pro občany ukrývá web města, jsem přesvědčený, že při dnešní počítačové zručnosti stále většího počtu lidí je už zbytečné psát e-maily nebo volat na úřad. Lidé jen položí jednoduchý dotaz a zjistí, co potřebují. A to bez ohledu na otvírací dobu nebo přítomnost úředníka v kanceláři. E-mail navíc často skončí jako SPAM. Umělá inteligence pracuje a odpoví čtyřiadvacet hodin denně,“ objasnil myšlenku Válek s tím, že cílem je i postupné snížení počtu zaměstnanců, kteří poskytují informace.

I když se nápad zrodil u Olšavy, s jeho oživením přišli jako první v obci Mokrá-Horákov. „Když jsem našel firmu, která se vývojem programu zabývala, tak jsme se velmi rychle domluvili na testování. Úspěch se dostavil vítězstvím v soutěži Chytrá města. Uvedení do provozu ale zbrzdily technické a časové důvody. Není však podstatné, kdo byl první, jde o službu pro lidi. Věřím, že ji ocení,“ podotkl Válek.

Uherský Brod si službu zaplatil na dvanáct měsíců, rozpočet se ztenčil o 50 tisíc korun. „To je asi desetina ročního platu zaměstnance, kterého časem ušetříme,“ připomněl radniční tajemník.

Tagy článku

TOPlist