Unikátní koláže vyráběl 4 roky, spotřeboval 10 724 cigaretových krabiček

Unikátní koláže vyráběl 4 roky, spotřeboval 10 724 cigaretových krabiček
Foto: Agentura Dobrý den Pelhřimov  /  Miroslav Král a jeho rekordní koláže z cigaretových krabiček.
Uherské Hradiště Zprávy 27 / 09 / 2020

Král Miroslav z klasické české pohádky Pyšná princezna v podání charismatického Vladimíra Ráže se zapsal do dějin české kinematografie, Miroslav Král z Uherského Hradiště se pro změnu zapíše do České knihy rekordů! Cerfitikát Agentury Dobrý den Pelhřimov získal za soubor koláží z cigaretových krabiček.

„Celý život mám vztah k umění, píši básně, hraji na bicí, a co se týká výtvarna, začínal jsem s olejomalbami. Když jsem v roce 2014 náhodou rozbalil cigaretovou krabičku značky Start, zaujaly mě barvy tiskařských kódů,“ vzpomíná na zrod českého rekordu Miroslav Král. Do díla se však nepustil kvůli zápisu v české verzi Guinessovy knihy rekordů, ale byl jednoduše zvědavý, jak budou obrazy vypadat. „Části cigaretových krabiček jsem na podklad umísťoval zcela náhodně, takže jsem dopředu nikdy netušil, jak obraz dopadne. Každý je vyrobený z jednoho typu krabiček,“ prozradil výtvarníl.

Na projektu strávil čtyři roky. Tvořil po práci, mnohokrát spal jen tři hodiny denně. „Když jsem se pustil do díla, bydleli jsme s manželkou ještě v České Skalici, kde mi se sbíráním cigaretových krabiček pomáhali hlavně kamarádi. A oslovil jsem i místní restauraci, ze které jsem si krabičky rovněž vyzvedával,“ uvedl český rekordman, který přiznal, že manželka z jeho nečekaného koníčka dvakrát nadšená nebyla. „Jelikož je ale taky výtvarnice, myslím, že mou tvorbu dokázala pochopit více než většina jiných manželek,“ je přesvědčen Král.

Jeho unikátní rekord představuje 77 koláží (obrazů, plastik) různých rozměrů, od 40x30 po 100x140 centimetrů. V agentuře Dobrý den Pelhřimov spočítali, že na jejich tvorbu spotřeboval 10 724 cigaretových krabiček. „Když to převedu na peníze, jde o částku přesahující jeden milion korun,“ poznamenal Král s tím, že ještě tři tisíce kusů krabiček skončily v koši. Už je nepotřeboval.

Jedna koláž z rekordního souboru je k vidění i v Uherském Hradišti, konkrétně v Galerii Sova v Otakarově ulici. „Jde o malou galerii, takže aspoň jedna vlaštovka. Ale kdo by měl zájem, může koláže vidět u mě doma,“ zve na návštěvu umělec, který možná přijde i s dalším rekordem. „Uvidíme, jestli to uskutečním. Určitě se když tak ozvu,“ nevyložil úplně karty na stůl.

Česká kniha rekordů vychází jednou za čtyři roky, nové vydání spatří světlo světa v říjnu a fanoušci kuriozit a rekordů už v ní objeví i koláže Miroslava Krále.

Tagy článku

TOPlist