Unikátní soška Kelta má zlaté oči, odhalila výpočetní tomografie
Foto: iDobryDen.cz
Výpočetní tomografie v Uherském Brodě odhaluje tajemství bronzové sošky Kelta z archeologického výzkumu laténského hradiska v obci Jánovce a Machalovce na Slovensku. Soška stará zhruba 2 500 let představuje nahého muže s nákrčníkem, tomografický průzkům jen potvrdil unikátnost objevu.
„Technologií, která se využívá například v plastikářském průmyslu pro odhalování skrytých vad výlisků, jsme získali 3D sken sošky, která je unikátní tím, že se na její hlavě, v místě očních důlků, nachází zlato,“ svěřil se Martin Hložek z Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze, která koordinuje materiálové průzkumy a konzervaci nálezů.
Až tomografie archeologům z Muzea Spiša odhalila, že se nejedná jen o tenkou vrstvu pozlacení, ale o větší kousky zlata v očních důlcích. „Sken řezu hlavy sošky jednoznačně prokázal, že oči tvoří dvě zlaté kuželovité vložky,“ potvrdil Hložek s tím, že tomografický průzkum provádí uherskobrodská společnost Prima Bilavčík.
Skeny však podle něj zároveň potvrdily, že z hlediska technologie odlévání nejde o zcela kvalitní výrobek. Na řezech nohou je totiž možné vysledovat nejednolitost použitého bronzu, která se projevuje zvýšenou koncentrací olova ve slitině. „Olovo se v laténském období do bronzových slinit přidávalo za účelem zlepšení zabíhavosti kovu do forem během odlévání. U sošky Kelta však nedošlo během tavení kovu v tyglíku ke zcelení slitiny a po odlití se olovo intenzivněji usazovalo v dolních končetinách,“ poznamenal Hložek.
Ani řemeslný „zmetek“ však nic neubírá na unikátnosti a významu nálezu. Jeho mimořádnost naopak podtrhuje skutečnost, že zástupci Muzea Spiša získali za tento archeologický objev letos ocenění časopisu Pamiatky a múzeá, revue pre kultúrne dedičstvo v kategorii Nález roku.