Unikátní usedlost se mění v prach, zachráněné věci ozdobí Skanzen Rochus
Foto: pas / Demolici historického objektu z 18. století místní těžko rozdýchávají.
Zemědělská usedlost z 18. století mizí z povrchu zemského. Kněžpole přichází o unikátní objekt, který si podle odborníků zasloužil stát se historickým památkovým domkem, jakým se pyšní řada obcí na Slovácku. Jenže obec se už před léty nedohodla s majitelem na kupní ceně.
Historický objekt, takzvané Kučerovo, se mění v prach… Jeho demolici místní těžko rozdýchávají. „Je to smutný pohled. I když lidé před časem bojovali za záchranu objektu a jeho proměnu v památkový domek, snaha nakonec nepadla na úrodnou půdu. Jeho případný odkup třikrát projednávali i zastupitelé, ale majitelem navrhovaná částka se jim zdála příliš vysoká,“ pokrčil rameny Jiří Kolařík z Kněžpole, člen tamního folklorního mužského sboru. „V domě přitom byla i černá kuchyň a spousta dobového vybavení. Co vím, tak si většinu odvezli do Skanzenu Rochus, ale třeba staré dřevěné dveře a další věci barbarsky spálili,“ tvrdí Kolařík.
O záchranu domku před lety usilovali i odborníci ze Slováckého muzea a Národního památkového ústavu v Kroměříži. „Jeho význam spočítá v dispozičním řešení i zachovalých detailech. Dům má například původní okna a další prvky někdejších vesnických lidových staveb. Jejich historická hodnota přitom neklesá ani po částečné přestavbě,“ uvedla v říjnu 2013 Jana Spathová, tehdejší ředitelka Národního památkového ústavu v Kroměříži, s tím, že žádný podobný domek už v Kněžpoli není.
Dvanáct let zpátky měla obec k získání zemědělské usedlosti asi nejblíže, s majiteli se už dokonce předběžně domluvila, že dům odkoupí zhruba za jeden a čtvrt milionu korun. Jeho záchrana však kvůli finanční náročnosti ve hře nikdy nebyla, mluvilo se o demolici a výstavbě domova pro seniory. Jenže zastupitelé obchod neposvětili. Objekt tak další roky de facto jen chátral…
Aktuálně už ale Kněžpolští přihlížejí, jak dům č.p. 15, stojící naproti památníku obětem I. a II. světové války, mizí z mapy. „Je to škoda, ale nebylo v našich silách osud objektu ovlivnit, jde o soukromý majetek. Nemovitost ani není památkově chráněná. Co na místě vyroste, netušíme. Územní plán každopádně povoluje individuální bydlení, ale bez konkrétnějších regulativů na zastavěnou plochu,“ reagoval Petr Jakšík, starosta Kněžpole.
Zemědělskou usedlost podle nepotvrzených informací nahradí rodinné domy, vyjádření majitele domu se redakci nepodařilo získat.