„Uprchlíci vaše peníze nezískají,“ ujišťovali koledníci
Foto: archiv Charity UB / František Bílek, koordinátor Tříkrálové sbírky na Brodsku
Strach z uprchlíků se vmísil také do debat letošních koledníků. Postaraly se o to zprávy šířené přes sociální sítě, podle kterých se část letošního výtěžku Tříkrálové sbírky vyhradí na pomoc běžencům ze Sýrie a dalších válečných zón. I když vedení oblastní Charity v Uherském Brodě spekulace ostře odmítlo, koordinátor sbírky František Bílek potvrdil, že koledníci byli na dotěrné otázky lidí spojené s uprchlickou vlnou v předstihu upozorněni. Děti jsme o situaci s imigranty pro jistotu informovali, ale o žádné speciální školení se nejednalo, říká František Bílek. Jak se ukázalo, upozornění bylo na místě. Děti se s poznámkami obyvatel namířenými proti uprchlíkům opakovaně setkaly. Jednalo se ale o okrajovou záležitost, zdůrazňuje koordinátor.
Skutečně?
Výjimečně se poznámky typu snad naše peníze nepůjdou na uprchlíky objevily. Někdo občas něco v tomto duchu poznamenal, ale v souhrnu se jednalo o okrajovou záležitost.
Divíte se obavám lidí?
Je třeba vědět, že Charita zřídila na pomoc běžencům zcela jiné sbírky. Mimochodem, když zuřila válka v Afghánistánu, tak se třeba na hraničním přechodu ve Strání-Květné objevovali uprchlíci běžně. Rozdíl je v tom, že tehdy si jich málem nikdo nepovšiml a média se záležitostí nijak zvlášť nezabývala. Zatímco dnes, i když je uprchlíků v celé zemi jen několik desítek, se strach z imigrantů šíří velkou rychlostí.
Situace se však může změnit poté, co Německu a Rakousku dojde trpělivost a zavřou hranice. To se pak problém vážně dotkne i Česka.
To nepochybně, ale tato situace dosud nenastala.
Tříkrálová sbírka už patří minulosti, nyní nastává čas na jej rozdělení. Jaký se k tomu používá klíč?
Celkem 58 procent výtěžku zůstává oblastní Charitě, zbytek vybrané částky putuje na účet Charity ČR a Arcidiecézní Charity Olomouc. Procentuální výše se nemění, schválila ji už dřív rada ředitelů.
Kde se peníze shromažďují?
Na jeden společný účet v pražské centrále Charity.
A pokud jde o konkrétní pomoc na Uherskobrodsku?
Vypisujeme projekty, které se budou z výtěžku financovat. Letos jde například o pomocné financování nákupu automobilu pro ošetřovatelskou službu. Každoročně také žádáme o takzvanou přímou pomoc, což je vlastně označení pro fond, ze kterého se čerpá na pomoc lidem v tíživé situaci. Jedná se třeba o matky s dětmi, seniory. Tady lidé nejvíc pocítí, jak sbírka pomáhá.
Které letošní projekty jsou nejdůležitější?
Chceme pomoci pečovatelské službě v Bánově. A také charitnímu centru seniorů, což je sociálně-aktivizační služba, která se už od loňského podzimu postupně mění na terénní službu. Je třeba se dostat blíž k opuštěným seniorům, jít přímo do jejich domácností. Třetím úkolem je pak zakoupení auta pro sestry ošetřovatelské služby. Počítáme také s čerpáním finančních prostředků na přímou pomoc.
Co si pod tím představit?
Jde o finanční zálohu pro ty, kteří už vyčerpali veškerou pomoc od státu. Uvedu příklad. Sociálně slabé rodině se čtyřmi dětmi vypoví službu pračka. Rodina následně přes sociální službu zjistí, že na novou nemají nárok. V tomto případě můžeme být nápomocni. Rodina však musí doložit výši svých příjmů a prokázat, že se skutečně nachází ve finanční krizi. Komise následně situaci zhodnotí a pokud je žádost schválena, pračka se koupí přímo. Peníze do ruky nikomu nedáváme.
Kolik takových případů ročně řešíte?
Jen loni jsme podobných žádostí evidovali na šedesát. Ovšem ne každému se vyhoví.
Jak velký díl z Tříkrálové sbírky připadne na brodskou Charitu?
Zhruba jde o 700 tisíc ročně, což je v porovnání s ostatními regiony velmi solidní částka. Svoji roli v tom jistě hraje fakt, že Slovácko patří ke katolicky nejsilnějšímu regionu v celé zemi.
Bez koledníků by se sbírka neuskutečnila. Na tu letošní jste pořádali speciální nábor. Kolik lidí zareagovalo na mediální výzvu, že dětí může být nedostatek?
Nakonec se do ulic vydalo celkem 41 skupinek s 93 dětmi a 41 dospělými. V celém děkanátu to pak bylo 320 skupinek, což považujeme za velmi solidní účast. Mezi koledníky byla tradičně i Antonie Andrlíková z Uherského Brodu. Letos jí bude už 83 let, a pokud jde o výtěžek, pravidelně mívá v kasičce nejvíc peněz.