Uprchlíky vozí do Hradiště, ale stará se o ně Charita z Brodu
Foto: ilustr. web
Je to absurdní. I když policejní služebnu a Charitu v Uherském Hradišti dělí sotva 300 metrů, o uprchlíky se stará Charita Uherský Brod, která sídlí o 18 kilometrů dál... Vozí jim jídlo, pití, hygienické potřeby, které z větší části platí z vlastních prostředků. Uherskohradišťská Charita však tvrdí, že nemá takové technické možnosti.
Cizinecká policie se na církevní organizace obrátila koncem září, kdy se do Uherského Hradiště blížila první skupinka uprchlíků k prvotní identifikaci. Jako první jsme samozřejmě oslovili Charitu v Uherském Hradišti, nicméně podle jejich vyjádření nebyla schopná zajistit vše potřebné. A proto jsme se obrátili na brodskou Charitu, která aktuálně stravu poskytuje, potvrdil Petr Jaroš, mluvčí zlínské krajské policie.
Uherské Hradiště už hostilo 52 uprchlíků v sedmi skupinách. Když dorazila první, největším oříškem bylo zajištění stravy na dva tři dny, než zamíří do detenčního tábora. Uprchlíkům jsme poskytli jen přikrývky, karimatky a hračky pro děti, ve věci dovozu obědů jsme doporučili Charitu Uherský Brod, která má technicky vybavené Centrum potravinové a materiální pomoci s vývařovnou a rozvozem stravy. Naše středisko humanitární pomoci nemá takové technické možnosti, jeho provoz zajišťují dobrovolníci a aktivity jsou financovány z darů občanů, prohlásil Jiří Jakeš, ředitel uherskohradišťské Charity, která však zajišťuje stravu pro uživatele svých služeb. Nemocným seniorům ji rozváží vlastními vozidly a zbytek zabezpečují externí dodavatelé. S možností pomoci uprchlíkům však žádného organizace neoslovila... Sociální služby poskytujeme na základě smlouvy se Zlínským krajem pouze určitým cílovým skupinám občanů, nikoliv osobám vyšetřovaným cizineckou policií. Dotace ministerstva a kraje navíc nejsou dostatečné. I proto se každoročně obracíme s prosbou o finanční pomoc na občany, firmy i obce, jinak bychom nedokázali služby ani poskytovat, opáčil Jakeš.
I když je uherskobrodská Charita v obdobné finanční situaci, uprchlíkům vaří. Kromě snídaní, obědů a večeří jim poskytuje i pitný režim, pro děti sunar a hygienické potřeby, ručníky a další věci podle požadavků policie. Je pravda, že podstatou naší práce je poskytování sociálních služeb. Pomoc uprchlíkům nebo zajišťování stravy složkám Integrovaného záchranného systému ve Vrběticích děláme dobrovolně, a to jen proto, že máme neskutečně ochotné a obětavé zaměstnance. Věřte mi, že není jednoduché odejít v neděli od rodiny a starat se o uprchlíky, říká Petr Houšť, ředitel brodské organizace, která Policii ČR zatím účtuje pouze část nákladů. Za oběd třeba jen 35 korun. Zbytek hradíme ze svých zdrojů, včetně benzínu a dalších režií. Už ale probíhají jednání a snad během listopadu dospějeme k dohodě o systémovém financování pomoci uprchlíkům, věří Houšť.