Úřad trápí vlhkost i střecha, starosta sedí v kanceláři za mřížemi. Nadějí je pekárna.

Úřad trápí vlhkost i střecha, starosta sedí v kanceláři za mřížemi. Nadějí je pekárna.
Foto: Vizualizace Obec Boršice  /  Bývalá Varmužova pekárna se změní v nový obecní úřad, ale jedině s tučnou dotací.
Boršice Zprávy 17 / 04 / 2025

Vzlínající vlhkost, děravá střecha, netěsnící okna, praskající vodovod. To je výčet největších problémů budovy Obecního úřadu v Boršicích. Jedinou nadějí na změnu je stěhování do bývalé Varmužovy pekárny, kterou obec koupila před třemi lety. Jenže světlo světa zatím spatřila jen projektová dokumentace…

„Aktuálně připravujeme podklady pro stavební povolení, ale je to běh na dlouhou trať. Do konce volebního období jej určitě nezískáme. Realizace je navíc podmíněna tučnou dotací, náklady totiž atakují hranici 60 milionů a zatím nemáme ani korunu,“ zdůraznil Petr Dula, starosta Boršic.

Obec koupila pekárnu před třemi lety za 10,2 milionu korun, její pece vychladly po dlouhých třiceti letech. Dnes je objekt prázdný. „Je ve špatném technickém stavu, potřebuje komplexní rekonstrukci. Zatím jsme provedli zabezpečovací práce a vyřešili problém se zatékající střechou, jinak budova slouží pouze jako obecní skladiště,“ prozradil Dula s tím, že obec promění pekárnu v multifunkční objekt s obecním úřadem, knihovnou a komfortním zázemím pro spolky. Projekt zároveň počítá s propojením se sousedním kulturním domem, čímž se stav vrátí do 90. let minulého století.

Nejnutněji potřebuje novou střechu nad hlavou část obecního úřadu a objekt s knihovnou. „Hliněná kotovicová stavba je provlhlá, střechou zatéká a neustále praská vodovod… I když úřad udržujeme a investujeme do oprav, stále se objevují problémy. Ani dispoziční uspořádání není optimální,“ pokrčil rameny starosta, který úřaduje v přístavku za dvorkem. Jeho kancelář má ještě dřevěná netěsnící okna s mřížemi. „Už brzy je vyměníme za nová, ale to problémy nevyřeší. Investice není určitě zbytečná, po přestěhování totiž objekt poslouží spolkům, nedovedu si představit, že někdo zvedne ruku pro jeho demolici,“ poznamenal Dula.

Pod Buchlovem se už přitom před patnácti lety těšili na osm milionů na rekonstrukci obecního úřadu z porcování státních peněz. Jenže poslanci si spletli Boršice a peníze poslali do Boršic u Blatnice...

Kdy se dělníci do pekárny „zakousnou“, je ve hvězdách. Obec má na stole zatím pouze projektovou dokumentaci, která přišla na 484 tisíc korun, polovinu zaplatil Zlínský kraj. „Odhaduji, že nejdříve za pět let. Podmínkou je ale dotace, jinak se nic nezmění,“ zdůraznil Dula.

autor: Petr ČECH

Tagy článku

TOPlist