Ústav se vyprazdňuje, jeho osud je nejistý

Ústav se vyprazdňuje, jeho osud je nejistý
Foto: sal
Velehrad Zprávy 30 / 01 / 2015

Domov pro osoby se zdravotním postižením ve Velehradě se vyprazdňuje, koncem června osiří úplně. Jeho další osud je však ve hvězdách. Obec za ideální považuje jeho využití pro seniory, ať už formou denního stacionáře nebo domu s pečovatelskou službou. Jenže objekt je Zlínského kraje, který vyčkává na rozhodnutí Ministerstva práce a sociálních věcí.
„Kraj v minulých letech využíval finanční prostředky na rekonstrukci domova, takže pro další nakládání s objektem potřebujeme vyjádření příslušného ministerstva. Očekáváme jej koncem ledna,“ vysvětlila Renata Škrobálková, tisková mluvčí Zlínského kraje.
Jelikož hejtmanství před čtyřmi lety označilo objekt jako nevhodný pro poskytování pobytových sociálních služeb, byl zařazený do projektu transformace sociálních služeb, který zastřešuje právě Ministerstvo práce a sociálních věcí. Transformace se aktuálně blíží do cílové rovinky. „Snahou je začlenit uživatele více do běžného způsobu života a najít jim uplatnění na trhu práce. V domově jich aktuálně žije už pouze čtrnáct, zbylí odešli do chráněného bydlení v Uherském Hradišti a Velehradě, nebo do jiných domovů pro zdravotně postižené osoby,“ uvedl Bronislav Vajdík, ředitel příspěvkové organizace Sociální služby Uherské Hradiště, pod jejíž křídla velehradský ústav patří.
Dvanáct ze stávajících obyvatel najde střechu nad hlavou ve Starém Městě, kde pro ně v sousedství Střední zemědělské školy a Gymnázia vyrůstá dvojdomek s malou zahrádkou. „Vzniknou tak dvě domácnosti po šesti obyvatelích. Aktuálně je hotová hrubá stavba chráněného bydlení,“ prozradil Vajdík. O úplné samostatnosti obyvatel však nelze hovořit, její míra vychází z vážnosti jejich zdravotního postižení. „Většina se bez podpory, v menší či větší míře, neobejde,“ zdůraznil ředitel. Organizace lidem hledá i zaměstnání, které odpovídá jejich schopnostem. Jednou z možností je třídění plastů. „Ve Starém Města zatím hledáme vhodné prostory pro provozování třídírny,“ dodal Vajdík.
O pozvolna se vyprazdňující objekt usiluje obec, nabídnout jej hodlá seniorům. „Nabízí se přestavba na dům s pečovatelskou službou nebo denní stacionář pro seniory z Velehradu, ale i Modré a Salaše. Ale zatím je všechno v plenkách, vyčkáváme na rozhodnutí Zlínského kraje,“ potvrdil Aleš Mergental, starosta Velehradu. „Je pravdou, že seniorů, kteří žádají a potřebují zmíněné typy služeb, stále přibývá,“ vzkázal Vajdík.

autor: PETR ČECH
TOPlist