Ustojí tlak silničářů?

Ustojí tlak silničářů?
Foto: ilustr.
Podolí Zprávy 18 / 02 / 2012

Obec Podolí už téměř deset let odmítá převzít do majetku šestici objektů vybudovaných při stavbě silnice I/50. Důvodem jsou obavy z budoucích nákladů na jejich opravu a údržbu. A třebaže starosta Miroslav Křižka na opakovaných jednáních s Ředitelstvím silnic České republiky (ŘSD) jasně prohlásil, že neustoupí ani o krok, silničáři se nevzdávají. Na informace jsou však skoupí...
„Problematika kolem obce Podolí je pro nás nepříjemná a složitá záležitost. Rozhodně ale nemám potřebu ji komentovat pro média a dělat senzaci. Snad později, až proběhnou jednání se zástupci obce,“ reagoval na sérii dotazů DOBRÉHO DNE Karel Chudárek, ředitel zlínské správy ŘSD.
Jenže další jednání jsou podle Podolí naprosto zbytečná. „Už čtyřikrát jsme usedli ke kulatému stolu, dvakrát už dokonce v minulém volebním období, a náš názor se nemění. Objekty do vlastnictví nepřevezmeme kvůli značným rizikům a výdajům spojenými s údržbou,“ vzkázal do Zlína Miroslav Křižka, starosta Podolí.
O co vlastně jde? Kauza je navlas podobná tahanicím ohledně mostu v Pravčicích, který obec rovněž odmítla převzít. Trn z paty nakonec ŘSD vytrhl Hulín. Stejně jako u pravčického mostu platí, že ŘSD zmíněné objekty v Podolí ze zákona provozovat nesmí... „Ať najdou řešení, na které nedoplatí obec. Když na provoz a údržbu dostaneme peníze, žádný problém. Jinak ale o majetek, který je silničáři léta přehlížen, nestojíme,“ zdůraznil Křižka.
Obec má třeba převzít bariéru mezi obchvatem a fotbalovým hřištěm nebo točnu za obcí, která je součástí bývalé silnice I/50. „V původním projektu žádná dřevěná bariéra nebyla, hřiště se mělo otočit o devadesát stupňů... Kdyby aspoň byla z betonových prefabrikátů, které nevyžadují žádnou údržbu,“ říká Křižka. Ještě větším problémem je podle něj zmíněná točna, hlavně pak v zimních měsících. „První autobus je u nás už po páté hodině ranní, zajistit jeho hladký průjezd při sněhové nadílce nebo náledí není v silách obce. Na údržbu silnice nemáme peníze, stroje ani lidi,“ brání se starosta.
Odstrašujícím případem jsou pro Podolí zkušenosti sousedních Popovic, které od ŘSD převzaly do správy podchod pod obchvatem a jen si zadělaly na problémy. Nedostatky se teď odstraňují za běhu... „Je to časovaná bomba, převzetí do majetku se proto všemožně bráníme. Už tak platíme za elektřinu a údržbu nemalé peníze,“ potvrdila Jitka Nováková, starostka Popovic.

autor: PETR ČECH
TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace