Úvěr radnice použije i na opravu zanedbaných městských budov
Foto: archiv / Za pomoci úvěru hodlá radnice v Uherském Brodě opravit i chátrající budovu skautů.
I když ještě splácejí úvěr z roku 2010, sáhnou po dalším. Uherský Brod si vezme překlenovací úvěr 120 milionů korun, který využije převážně ke spolufinancování dotačních projektů. Takový je ortel zastupitelů. Opozice však krok kritizuje, úvěr podle ní jen zvýší zadlužení města a spoustu připravovaných akcí je navíc možné utáhnout z rozpočtu.
„Uzavření smlouvy se zhotovitelem je podmíněno potřebnými finančními prostředky na účtu. Jelikož dotace chodí zpětně, bez úvěru se neobejdeme. Jakmile dotaci získáme, peníze bance okamžitě vrátíme. V nejkritičtějším stavu jsou městské budovy, které se léta neudržovaly, takže nám třeba teče na hlavy žáků a do kotlů v jídelně,“ vysvětlil Ladislav Kryštof, místostarosta Uherského Brodu, který úvěr využije zejména k zajištění financování dotačních projektů.
Jeho přijetí zastupitelé posvětili nejtěsnější možnou většinou, 14 hlasy. Opozice byla proti. „Když město až do roku 2025 splácí ročně 25 milionů korun za jeden úvěr, nemá si brát další. Maximálně na strategické, rozvojové nebo dopravní projekty, ale v předložených plánech jsou i menší investice,“ reagoval opoziční zastupitel Ferdinand Kubáník. „Terminál nebo parkoviště u aquaparku jsme rovněž postavili bez úvěru. Opravdu je nutné město zadlužovat?“ obracel se na kolegy zastupitele opoziční Roman Bobek.
Místostarota však oponoval, že město před osmi lety mělo úvěrové zatížení 250 milionů korun a sotva dvoutřetinové daňové příjmy. „S úvěrem i s poslední splátkou 25 milionů zatížení nepředstavuje ani čtvrtinu příjmů rozpočtu města,“ podotkl Kryštof.
Kubáník ještě poukázal na absenci střednědobého výhledu rozpočtu města. „Jasně by definoval, jestli plánované investiční akce pokryjeme z rozpočtu, nebo ne. Úvěr ani nedoporučil finanční výbor,“ podotkl Kubáník.
Zpracování střednědobého výhledu podle Kryštofa brání stát, který drží pod pokličkou podobu rozpočtu na rok 2025, ale také zastupiteli neschválená obecně závazná vyhláška o dani z nemovitosti. „Očekáváme nižší daňové příjmy, o kolik se sníží, však můžeme jen spekulovat. Daní z nemovitosti můžeme manko sanovat, ale vyhlášku budeme projednávat až v září,“ vysvětlil místostarosta, podle kterého úvěru nahrává příznivá dotační politika Evropské unie. „I když úroky nejsou nejnižší, stojí za to jít do úvěru. Česko za loňský rok odvedlo do Evropské unie 67 miliard korun, ale na dotacích vyčerpalo 116 miliard. Štědrosti Bruselu musíme využít, ještě do roku 2026 stále máme ideální šanci na evropské peníze dosáhnout a odstranit obrovský vnitřní dluh, který máme vůči městským budovám. Všechny jsou ve špatném stavu, potřebují rychle opravit,“ zdůraznil Kryštof. V nejzoufalejším stavu je podle něj objekt, ve kterém sídlí Středisko Junák, bytový dům na Větrné 2060, ale třeba také střecha základní školy Na Výsluní.