Uzavřený účet nouzového stavu
Foto: www.businessinfo.cz / Nouzový stav skončil, trval 66 dní a zaměstnal všechny složky integrovaného záchranného systému.
Koronavirová chobotnice, která na několik týdnů ochromila život nejen na Slovácku, stahuje chapadla. Experti se shodují, že z nejhoršího je Česká republika venku. Jak prožívalo 66 dní trvající nouzový stav Uherské Hradiště? Kolik zásahů absolvovali hasiči, policie a záchranáři?
„Krizový štáb pracoval po celou dobu nouzového stavu v nejvyšším nasazení a s naprostou profesionalitou. I když nebylo vždy snadné se vyrovnat s často chaotickými a nejednoznačnými opatřeními vlády,“ prohlásil Stanislav Blaha, starosta a předseda Bezpečnostní rady Uherského Hradiště.
Z distribučního místa na služebně městské policie „zmizelo“ během nouzového stavu téměř půl milionu kusů ochranných pomůcek (respirátory, roušky, rukavice, ochranné brýle, štíty, obleky), osm tisíc rychlotestů a více než šest tisíc litrů dezinfekce.
Uherskohradišťská nemocnice vyčlenila pro covid 306 lůžek, tedy více než polovinu kapacity. Od vypuknutí pandemie registrovala 485 pacientů s podezřením na koronavir, 39 z nich bylo pozitivních. U šesti si zdravotní stav vyžádal hospitalizaci na ARO, u pěti pak umělou plicní ventilaci. Dva z pozitivních případů byly děti. Jeden pacient v nemocnici zemřel, příčinou smrti však nebylo onemocnění Covid-19 (druhý pacient zemřel v brněnské nemocnici - pozn. autora).
Počet výjezdů uherskohradišťské záchranky po vyhlášení nouzového stavu klesl, ale postupně se opět dostává na úroveň před epidemií. Největším problémem bylo získávání informací od volajících. „Nevíme, proč operátorce na tísňové lince hlásili neúplné údaje. V mnoha případech byly úplně opačné, než je zjistila posádka na místě. V průběhu epidemie to znamenalo, že lékař nebo záchranář musí přerušit současnou činnost a použít všechny ochranné prostředky, což nějakou dobu trvá,“ připomněl Anton Vaňo, vedoucí lékař Zdravotnické záchranné služby v Uherském Hradišti.
Policie řešila na Uherskohradišťsku 76 případů porušení vládních nařízení, dvakrát hřešili provozovatelé restaurací, kteří lidem umožnili konzumaci alkoholu. „Nejčastěji jsme se během pandemie zaměřovali na dodržování vládních nařízení, ať už dodržování zákazu prodeje, uzavření provozoven nebo povinnost nosit roušky na veřejnosti. Prohřešky jsme v drtivé většině řešili upozorněním či domluvou,“ uvedl Bronislav Šabršula, šéf uherskohradišťské policie, kterou zaměstnalo 12 trestných činů. Jeden byl kvalifikován jako trestný čin šíření nakažlivé nemoci a je stále v šetření.
Městská policie řešila bezmála 1 000 přestupků, v naprosté většina lidé nedbali vládních nařízení a nedělali si vrásky s veřejným pořádkem. „Státní policii jsme předali tři podezřelé ze spáchání trestného činu,“ prozradil Vlastimil Pauřík, velitel uherskohradišťských strážníků, s tím, že zvýšenou pozornost nad dodržováním opatření věnovali bezdomovcům.
Profesionální hasiči Uherského Hradiště se vedle zásahů u požárů věnovali i rozvozu ochranných a dezinfekčních prostředků ze Zlína pro obce na Uherskohradišťsku, instalaci třídicích stanů v krajských nemocnicích nebo dezinfekci bytových domů v Uherském Brodě.