V Bažantnici vysázeli stovky stromů, podpoří rozšíření krasce dubového
Foto: Město Veselí nad Moravou / Floristé a zahradníci čtyři roky zkrášlovali část zámeckého parku zvanou Bažantnici.
Zámecký park ve Veselí nad Moravou opustili floristé a zahradníci. Čtyři roky zkrášlovali část zvanou Bažantnici, která je mimochodem domovem krasce dubového, evropsky ohroženého druhu brouka. Proměna oblíbeného místa vycházek obyvatel přišla na 6,2 milionu korun.
„Je skvělé, že se podařilo rozsáhlý projekt realizovat. Odborníci z Agentury ochrany přírody a krajiny velmi pečlivě a ohleduplně vážili správnou formu zásahu a ochrany u každého jednotlivého stromu nebo porostu. Dnešní podoba Bažantnice tak chrání vzácné druhy rostlin a živočichů, ale zároveň umožňuje návštěvníkům příjemné procházky,“ těší Petra Koláře, starostu Veselí nad Moravou.
Zahradnické úpravy prováděla od roku 2020 stejnojmenná brněnská společnost, v průběhu revitalizace přibylo více než 800 listnatých stromů, které Bažantnici vrátily charakter lužního lesa. Odborníci potvrdili výskyt několika druhů chráněných rostlin a živočichů, zejména pak zvláště chráněného a kriticky ohroženého krasce dubového. „Jeho životní vývoj, ale i dalších druhů brouků a hmyzu, zajistí instalované skupiny dubových kmenů, takzvané loggery nebo broukoviště,“ doplnila Olga Svoják, mluvčí veselské radnice.
Z Bažantnice byly vykáceny invazivní dřeviny, došlo k optimalizaci prostorové struktury a vytvoření slunných míst a osluněných kmenů, které jsou pro mnohé druhy klíčové. „Hlavním cílem bylo vytvoření rozvolněného lužního prostoru s dominancí dubu letního, jehož přítomnost je základním předpokladem udržení a rozšíření krasce dubového, ale i dalších ohrožených druhů, ať už třeba kovaříka, tesaříka obrovského nebo páchníka hnědého,“ pokračovala mluvčí s tím, že torza starých dubů a odumřelé kmeny v parku zůstaly, jsou totiž pro ohrožené druhy brouků žádoucí.
Návštěvníci parku určitě ocení nové pěšiny zhotovené z přírodních materiálů, jejichž uspořádání respektuje stávající zeleň a kořenový systém stromů. Trasy tak nejsou přímé, ale směrově i výškově se přizpůsobují kořenům a stromům.
Radnice na revitalizaci flory a fauny získala dotaci z Evropské unie. Pokryla 85 procent nákladů, které se vyšplhaly na 6,2 milionu korun.
Zámecký park ve Veselí nad Moravou vznikl v 50. letech 19. století. Je majetkem města, které na jeho správu a údržbu ročně vynakládá zhruba 2,5 milionu korun.