V biblioschránce jsou knihy jako v bavlnce

V biblioschránce jsou knihy jako v bavlnce
Foto: Elen Sladká  /  Knížky se v biblioschránce neponičí, o čemž se přesvědčil i starosta Ferdinand Kubáník.
Uherský Brod Zprávy 09 / 01 / 2022

Čtenáři Knihovny Františka Kožíka v Uherském Brodě už nemají vrásky na čele, když vypůjčenou knihu nestihnou vrátit v otevírací době. Nově totiž mají k dispozici biblioschránku před hlavním vchodem do knihovny, do které knížku uloží 24 hodin denně, 7 dní v týdnu, 365 dnů v roce.

„Vrácené knihy a časopisy se jim z konta odepíšou následující pracovní den,“ říká Věra Lovecká, vedoucí uherskobrodské knihovny, s tím, že obavy z házení knih do boxu a jejich poničení jsou zbytečné. „Biblioschránka je pro knihy naprosto bezpečná, nemohou se poškodit. Je totiž vybavená speciálním vnitřním zařízením,“ zdůraznila Lovecká.

Po vložení knihy nepadají samovolně na dno, ale opatrně sjedou po pohyblivých válečcích do zadní části boxu a odtud do vnitřního vozíku s plovoucím elastickým dnem na pružinách. „Kniha tak nepadá z velké výšky, ale měkce dosedne na vysouvací dno. Vnitřní vozík má kapacitu 140 litrů, takže nehrozí, že se do něj knihy nevejdou. Každý den jej navíc vybíráme,“ doplnila vedoucí Knihovny Františka Kožíka.

Biblioschárnka je zároveň odolná vůči vlhkosti i korozi a chráněná proti vniknutí tekutin. „Má velký vhazovací otvor, dostatečný i pro rozměrné knihy. Je navíc uzamykatelná a opatřená dvoudveřovým systémem, který znemožňuje vytahování už vhozených knih,“ vysvětlila Lovecká.

Tagy článku

TOPlist