V Boršicích plánují dětskou skupinu, ale jen s dotací

V Boršicích plánují dětskou skupinu, ale jen s dotací
Foto: Petra Kropáčová  /  Dětská skupina zapustí kořeny v areálu základní školy.
Boršice Zprávy 03 / 05 / 2024

Dětské skupiny rostou jako houby po dešti. Když přiteče státní dotace pod Buchlov, ožije i v Boršicích. Obec už má na stole projektovou dokumentaci, která počítá se stavbou na „zelené louce“. Objekt pro 24 dětí ve věku od 2 do 4 let vyroste v blízkosti mateřské školy, odhadem spolkne 35 milionů korun.

„Snahou je umožnit rodičům malých dětí, pro které není místo ve školce, rychlejší návrat do zaměstnání. V dětské skupině se jejich ratolesti dočkají odpovídající péče. Podobné zařízení v obci chybí. Když jsme si dělali předběžný průzkum, zájem o umístění mají rodiče čtyřiadvaceti dětí,“ vysvětlil investici Petr Dula, starosta Boršic.

Jelikož je kapacita školky maximálně naplněná, je dětská skupina logickým řešením. Zvlášť když existuje developerský projekt, který v lokalitě Podhorky počítá s výstavbou 64 rodinných domů. „Je jasné, že s novými vlastníky, obyvateli obce, přijdou i malé děti, kterým musíme zajistit předškolní vzdělávání. Ale školka není nafukovací,“ poznamenal Dula.

Obec při provozování dětské skupiny vsadí na úzkou spolupráci s místní mateřskou a základní školou. Objekt totiž vyroste v oploceném areálu školy, v těsné blízkosti školky, která se postará o provoz nového zařízení. „Počítáme se dvěma třídami, šatnami, sociálním zařízením, kompletním zázemím pro personál a jídelnou, do které budeme převážet jídlo ze školní kuchyně,“ shrnul v kostce starosta s tím, že autorkou architektonického návrhu dětské skupiny je Petra Kropáčová z Buchlovic.

Jeho zhmotnění je však podmíněno získáním dotace, v opačném případě zůstane na papíře. Odhadované náklady totiž atakují hranici 35 milionů korun. „Ještě na jaře podáme žádost o dotaci z ministerstva práce a sociálních věcí, mezitím projekt vysoutěžíme a vyčkáme na ortel. Když to klapne, zahájíme stavbu ještě letos,“ nastínil další kroky Dula. Dotace se podle něj může vyšplhat až na 25 milionů korun.

Tagy článku

TOPlist