V Brodě dnes vystaví všech 35 medailí generála Luži, poprvé od roku 1946
Foto: ilustr., web - www.langhans.cz
O měsíc později, zato akcí, na kterou by se mělo dlouho vzpomínat, si v Uherském Brodě připomenou život armádního generála Vojtěcha Borise Luži. Hrdinství brodského rodáka je obsaženo už v samotném názvu akce Životní osudy jediného československého generála, který padl se zbraní v ruce. Generál Luža byl 2. října 1944 zabit v přestřelce po přepadení protektorátními četníky. Kulka ho zasáhla v hostinci v Hřišti u Přibyslavi. Sedmdesát let od jeho smrti si chtěli v Brodě připomenout už v říjnu. Avšak Galerie Panský dům, kde se vernisáž 14. listopadu v 17 hodin uskuteční, měla plno. Výstava bude putovní, zájem o ni už dřív projevili v Brně a Hřišti u Přibyslavi.
A v čem je výjimečná? Vůbec poprvé od roku 1946 bude veřejně vystavena unikátní a historicky cenná kolekce pětatřiceti vojenských vyznamenání generála Luži. Na celkem osmnácti grafických panelech se pak návštěvníci seznámí s dramatickými osudy významného představitele armády a jednoho ze symbolů protifašistického odboje. Vystaveny budou i nově objevené fotografie a dokumenty, odpovídá Michal Bábíček z pořadatelské Nadace bratří Lužů.
Generál získal jedno z ocenění také v mírové době, v roce 1992 mu tehdejší prezident Václav Havel udělil Řád Milana Rastislava Štefánika II. třídy, vysoké vojenské státní vyznamenání bývalé České a Slovenské Federativní Republiky.
Vojtěch Boris Luža se narodil v roce 1891, o dva roky později přišel na svět jeho bratr Bohuslav. I ten se zapsal do dějin města. Byl poslancem Národního shromáždění, členem brodského zastupitelstva i rady a v letech 1932-39 starostou Uherského Brodu. Oba sourozence dnes v centru připomíná ulice Bří Lužů.