V Brodě vznikne noclehárna. Místa bude pro 16 lidí

V Brodě vznikne noclehárna. Místa bude pro 16 lidí
Foto: ilustr., sal  /  Noclehárna bude pod správou Charity Uherský Brod.
Uherský Brod Zprávy 09 / 06 / 2015

Pokud půjde všechno podle plánu, tak od 1. ledna 2016 budou v Uherském Brodě otevírat noclehárnu. Místo pro ni se našlo ve volných prostorách Nízkoprahového centra sv. Vincence na Vazové ulici. Po nezbytné úpravě, která už je s vlastníkem nemovitosti předběžně dohodnuta, by v prostorách mohlo začít nocovat až šestnáct lidí najednou. Prostory jsou majetkem družstva umělecké výroby Lidová tvorba. „Jsme jednoznačně pro vznik noclehárny, která rozšíří sociální služby ve městě. Podmínkou je však její zařazení do sítě služeb Zlínského kraje, protože jinak bychom na provoz finančně nestačili,“ říká místostarosta Petr Vrána. Dobrou zprávou pro radnici je, že vedení zlínského hejtmanství s rozšířením vlastní sítě sociálních služeb souhlasí, nyní ještě zbývá souhlas krajského zastupitelstva. To by však mělo být už jen formalitou.
Město na vzniku noclehárny spolupracuje s charitou. „Pokud bude záměr schválen červnovým krajským zastupitelstvem, mohou ihned začít nezbytné stavební úpravy. Charita připraví personální, administrativní a provozní zajištění nové služby, včetně vnitřního vybavení. Noclehárna by pak měla být v provozu od 1. ledna nového roku,“ sdělil Oleg Kapinus, mluvčí Oblastní charity Uherský Brod.
V noclehárnách, kde lidé bez stálé střechy nad hlavou neplatí, je nutné splnění dvou základních pravidel. Podmínkou k přenocování je předchozí nahlášení u kurátorky a střízlivost. Opilci nemají v noclehárnách místo. Lidé nocují obvykle ve spacích pytlích.

TOPlist