V budkách chybí bestsellery, ale prázdné jsou stejně rychle!

V budkách chybí bestsellery, ale prázdné jsou stejně rychle!
Foto: sal
Uherské Hradiště Zprávy 12 / 07 / 2016

O knihy ze dvou veřejných knihobudek v Uherském Hradišti je obrovský zájem. Knihovna Bedřicha Beneše Buchlovana je nestíhá doplňovat. Lidé totiž zapomínají, že za bezplatné půjčení knihy ji mají na oplátku vrátit, nebo alespoň vyměnit za jinou… „Je pravda, že zatím si lidé knihy většinou vezmou a už je nevrátí, ani nepřinesou jinou. Třeba knihobudka ve Smetanových sadech byla prakticky prázdná za dva dny od zprovoznění…,“ potvrdil nečekaný hit letních dní Radovan Jančář, ředitel uherskohradišťské knihovny Bedřicha Beneše Buchlovana.
Knihobudky radnice instalovala na Masarykovo náměstí a do parku ve Smetanových sadech začátkem května. Za půldruhého měsíce je doplňovala už pětkrát. „Lidé si zatím více půjčují knihy v parku. Ještě je brzy na nějaké hodnocení, věřím, že se naučí knihy i vracet a doplňovat, což je vlastně smysl knihobudky,“ říká Jančář, který měl při jejich instalování strach z vandalů. Jejich útoků jsou zatím ušetřené. I když -  Facebook už hlásí, že v kašně u Slováckého muzea plavala kniha Obrázky od Jana Nerudy… „Samozřejmě nevylučuju, že ojediněle k takovým případům dochází. Ale víc jsem se obával, že se knihobudka stane terčem sprejerů a vtipálků, kteří knihy poničí nebo jen tak pro zábavu rozhází po parku,“ reagoval Jančář,
Knihovna zatím mezery po vypůjčených knihách zaceluje, ale její zásoby nejsou bezedné. „Věčně je ani doplňovat nemůžeme, přijde mi to nefér vůči lidem, kteří navštíví bazar a knihu si za pět nebo deset korun koupí. Ale zase nechceme, aby v knihobudkách byly knížky, které už opravdu nikdo nechce. Třeba strojnické tabulky,“ vysvětlil ředitel knihovny. Do veřejných knihovniček podle něj patří detektivky nebo romány, které si lidé přečtou při relaxaci na lavičce. „Ze zkušeností z jiných měst vím, že to chce čas. Lidé přijdou knihobudkám na chuť. Zvlášť když spousta z nich k nám stále nosí vyřazené knihy, které už musíme odmítat,“ zůstává optimistou Jančář.

autor: PETR ČECH
TOPlist