V centru Hluku má vyrůst park, ale termín je zatím ve hvězdách
Foto: Ilustrační foto / Obyvatelům a návštěvníkům Hluku by se podobné místo k oddechu jistě líbilo. Zatím se ale jedná jen o plány.
Penkovu statku, který zub času proměnil v ruinu, už nepomůže ani zázrak. Zastupitelé Hluku nedávno smetli projekt na proměnu ve Dvůr jízdy králů ze stolu a vizi studentky ČVUT, která si rekonstrukci statku vybrala jako téma své diplomové práce, zcela přehlédli. Statek, který je opticky nepřehlédnutelnou součástí městského centra, se tak z větší části zbourá a volné prostranství zaplní zeleň. Ale kdy, to zůstává ve hvězdách. Město totiž nemá peníze ani na demolici. Pokud by se volné peníze v rozpočtu na příští rok 2020 našly, k zemi půjde většina z toho, co z kdysi prosperující zemědělské usedlosti zbylo.
K problematice se uskutečnilo pracovní jednání zastupitelstva, na kterém jsem rozdal zastupitelům dotazník, kde odpovídali na otázky. Za 1., chcete úplnou demolici všech tří budov? Za 2., chcete zachování západní budovy a demolici severní a východní části? Obě varianty skončily stejným ohodnocením, ale při neformálním hlasování se ukázalo, že většina zastupitelů je pro zbourání západní, východní a severní části, vysvětluje starosta Martin Křižan. A dodává, že pokud by zůstalo pouze na jeho rozhodnutí, zachoval by západní část statku, která by sloužila pro místní hospodářství. Nebránil by se ani využití dotace z Ministerstva pro místní rozvoj, která byla nutná pro realizaci projektu Dvora jízdy králů. Ten dlouhodobě prosazoval zastupitel Pavel Dohnal. Problém ale spočíval v tom, že jsme nebyli schopnit podat v termínu žádost o dotaci. Přinesl jsem zastupitelům také diplomovou práci a plakát s návrhem na přestavbu Penkova statku. Model přestavby je k nahlédnutí na úřadě. Jedná se o vizi studentky z ČVUT, která měla zadání na rekonstrukci budovy a budovu Penkova statku si vybrala dobrovolně, dodal Martin Křižan.
Dohnalův projekt na vznik Dvora jízdy králů počítal s postupnými kroky. Součástí první etapy byla třeba revitalizace nádvoří statku. Celý prostor by byl zatravněn a osázen zelení, spojovací cesty s lavičkami by byly vydlážděny kostkami. V jižní části nádvoří by pak vznikl přírodní amfiteátr, využívaný pro folklorní a kulturní vystoupení, festivaly, koncerty, letní kino, taneční zábavy, společenské akce a pro Dolňácké slavnosti s tradiční Jízdou králů. V dalších etapách by se rekonstruovala a rozšířila západní budova na Městskou knihovnu Františka Kožíka, vzniklo by zázemí pro občerstvení s venkovním posezením, nová budova na místě bývalé sýpky pro ZUŠ a Dům dětí a mládeže a veřejné parkoviště, představil svoji vizi Dohnal. Jeho plány ale nakonec vzaly za své.