V Hluku stojí už tři solární elektrárny

V Hluku stojí už tři solární elektrárny
Hluk Zprávy 25 / 03 / 2010

Hluk se může pyšnit prvenstvím, ze kterého si ale jeho obyvatelé nic neužijí. Ve městě začnou už zanedlouho fungovat tři solární elektrárny, což je rekord nejen na Slovácku. Ani jedna z nich však nebude dodávat energii do místních domácností, mateřské nebo základní školy. Ze všech bude mít užitek jen společnost E.ON.
Elektrárna společnosti R.E.N. Power, která stojí v lokalitě zvané Ostrovské pole, se už rozjela na plný výkon 1,1 megawattu. V jejím okolí ještě chybí osadit biokoridor, který je v blízkosti cyklostezky do Dolního Němčí. Nejspíš do měsíce by měla být v provozu i elektrárna FHM Solar, kterou firma postavila v místech rekultivované skládky bývalého hliniště cihelny, řekl Radek Chytil, vedoucí odboru výstavby hlucké radnice. Třetí elektrárna stojí na Babí hoře v areálu bývalého ovčína. Zatím je tam ale v provozu jen její první část.
Ta druhá začne po rychlém rozšíření fungovat v dubnu nebo květnu a spuštěna by měla být až do 31. března 2042. Jde o dočasnou stavbu, která zahrnuje zpětnou rekultivaci. Se solárními panely ale není problém, krajinu nijak nedevastují. Panely se zkrátka upevní do země a pak se odstraní, řekl k tomu Chytil.
Radnice v Hluku napojení na některou z elektráren neplánuje. Je to technicky velmi složité, téměř nemožné, podotkl starosta Jan Šimčík. Město už několik let úspěšně využívá solární panely na střeše mateřské školky. V zimě nám tak slunce vytápí budovu a v létě bazén, upřesnil Šimčík.

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace