V Karpatech se toulá medvěd. Podle stopy je větší než šelma z Beskyd!

V Karpatech se toulá medvěd. Podle stopy je větší než šelma z Beskyd!
Foto: Ilustrační foto, KOLÁŽ DOBRÉHO DNE  /  V blízkosti chaty Lopeník se minulé úterý procházel medvěd. Jako první na něj upozornil místní farmář, který šelmu zahnal křikem. Obec Lopeník nabádá obyvatele a návštěvníky Bílých Karpat k opatrnosti.
Lopeník Zprávy 20 / 05 / 2019

V lesích kolem Lopeníku není bezpečno. V minulých dnech se na česko-slovenském pomezí objevil medvěd. A nejde přitom o žádné mládě, ale o pořádnou šelmu. Což dokládá velikost stopy, která je o poznání větší než u medvědice, jež řádila loni v Beskydech. Záměna s ní je v lopenickém případě vyloučena, medvědice je totiž označena monitorovacím obojkem a nyní je na Slovensku. „V Bílých Karpatech se pohybuje jiná šelma,“ potvrdila Karolína Šulová, mluvčí Agentury ochrany přírody a krajiny České republiky (AOPK).
Zatím jedinou podrobností k medvědovi je úctyhodná velikost jeho předních tlap. „Nejsem odborník, ale stopa beskydské medvědice měla něco mezi jedenácti a dvanácti centimetry. Odlitek pořízený v úterý u nás má přes třináct centimetrů,“ poznamenal Roman Buček, starosta Lopeníku
Obecní rozhlas informoval o medvědovi poprvé minulé úterý. Jako první ho spatřil brzy ráno místní farmář, který šelmu odehnal hlukem. Zvíře se objevilo v lokalitě nad turistickou chatou Lopeník.
Starosta Buček oznámil pohyb medvěda ochranářům přírody, policii, starostům okolních obcí a také návštěvníkům Lopeníku. „K cedulím u turistických tras jsme pro jistou přidali upozornění, že se v lesích objevil medvěd. Lidé by proto měli být v okolí obce a v samotných lesích velmi opatrní,“ doplnil starosta.
Martin Tomešek z AOPK novinářům sdělil, že odehnání medvěda křikem tak, jak to udělal farmář, není ničím výjimečným. „Medvěd se choval standardně, po vyrušení se vzdálil,“ uvedl Tomešek. A dodal: „Chovatelům z Lopeníku a okolí doporučujeme, aby zabezpečili svá stáda a včelíny, které by medvěda mohly lákat. Avšak na tom, že se zde medvěd pohybuje, není nic mimořádného. Je to zvíře, které do místních lesů patří podobně jako vlk nebo rys. Na každý pád medvěd je velké zvíře, které vyžaduje respekt. Prosíme proto obyvatele i návštěvníky, aby se šelmu nepokoušeli najít, nepřibližovali se k ní a zároveň nenechávali v okolí lidských sídel odpadky.“

autor: JAROSLAV CHUDARA
TOPlist