V kraji je proočkováno už více než 35 procent populace

V kraji je proočkováno už více než 35 procent populace
Foto: Zlínský kraj  /  Jiří Lučan je krajským koordinátorem pro očkování ve Zlínském kraji už pět měsíců.
Zlínský kraj Zprávy 01 / 06 / 2021

I když Zlínský kraj za celorepublikovým průměrem stále výrazně zaostává a v žebříčku krajů figuruje jako poslední, z nejhoršího je venku. Počet nakažených jen klesá pomaleji. Klíčovým faktorem je očkování. „Máme naočkovaných více než 35 procent populace starší šestnácti let, věřím, že brzy pokoříme hranici padesáti procent,“ uvedl v rozhovoru Jiří Lučan, který už je pět měsíců krajským koordinátorem očkování ve Zlínském kraji.

Jak vlastně vypadá váš pracovní týden?

Informace z vlády, jaké skupiny se od kdy otevírají a kolik vakcín dorazí, dostáváme vždy v úterý. Pravidelně je předáváme starostům obcí s rozšířenou působností, členům krizového štábu a veřejnosti. Zpočátku to bylo náročné, protože se neustále měnily počty vakcín, ale i zadání jak očkovat a kdy aplikovat druhou dávku. Strávili jsme hodně času s přepočítáváním vakcín pro očkovací místa. Aktuálně už je situace lepší aspoň v tom, že u vakcíny Comirnaty máme dvouměsíční výhled, který se dodržuje. Na začátku očkování byl plán na dva týdny, což nám práci hodně komplikovalo. Očkování je však pro zvládnutí pandemie zásadní.

V jiných krajích krajští koordinátoři náročnou roli nezvládli a šli od „válu“. Co je na práci nejtěžší?

Zvládat obrovské kvantum informací, které se neustále mění. Centrální řídicí tým pro covid-19 nám běžně posílá zprávy po osmé hodině večerní, v pátek, o víkendu, čas nehraje roli.

Zlínský kraj má 580 tisíc obyvatel. Kolik už je naočkovaných?

Z populace starší šestnácti let je naočkovaných více než 35 procent lidí. Vakcíny Moderna a AstraZeneca dáváme praktickým lékařům, se kterými jsme si vyzkoušeli spolupráci hned při prvním očkování v domovech seniorů, kdy nám významně pomohli v rychlém proočkování nejohroženější skupiny. A právě na klientech a zaměstnancích sociálních služeb i zdravotnících, kteří byli očkovaní mezi prvními, vidíme, že vakcína funguje. Ze stovek nakažených jejich počet klesl na jednotky nebo nízké desítky.

Stále platí, že o očkování je zájem i mezi mladšími ročníky, kterým se postupně otevírají registrační okna?

Ano, je. Snažíme se, abychom každého zájemce očkovali co nejdříve, podle dostupných informací se blížíme k hranici 50 procent naočkované populace v kraji. 35 procent už je naočkovaných, další procenta tvoří lidé, kteří se zaregistrovali a ti, kteří se chtějí očkovat, ale nedávno prodělali covid-19 a musí s registrací počkat 90 dnů.

Jak dlouho je od registrace k první očkovací dávce?

Aktuálně zhruba týden.

Zlínský kraj má osm očkovacích míst. Jak dlouho ještě zůstanou otevřená?

Odhadujeme, že do konce srpna, možná září. Věřím, že se brzy spustí možnost registrace pro všechny věkové skupiny. I kdyby za cenu delšího čekání na termín. Hlavně ať se zájemci registrují, projeví tak zájem a očkovací centra jim přizpůsobí dobu fungování. Termín očkování je dobrým podkladem pro plánování dovolených.

Jaký se očekává další průběh očkování? Už se rodí podzimní očkovací strategie?

Počítali jsme, že ve Zlínském kraji se v září uzavřou všechna očkovací místa a očkování přejde plně do rukou praktických lékařů. Bohužel to nejspíš nepůjde, protože dominantní vakcínou zůstane Comirnaty, která má přísné podmínky převážení a skladování. Pro praktické lékaře je tak nevhodná a nemáme pro ně zatím potřebný počet vhodných vakcín. Očkování se tak z velkokapacitních míst vrátí do nemocnic a postupně jej převezmou praktičtí lékaři.

autor: PETR ČECH, ADÉLA ČUŘÍKOVÁ

Tagy článku

TOPlist