V Lipově zeje prázdnotou 85 domů

V Lipově zeje prázdnotou 85 domů
Foto: il.  /  Prázdné domy hyzdí také Veselsko. V Lipově by je rádi proměnili v bytové domy pro mladé.
Lipov Zprávy 25 / 02 / 2011

Jak zastavit vylidňování obcí na Veselsku, odkud lidé stále více dojíždějí za prací jinam? Jak se mají obce rozvíjet, když majitelé pozemků vhodných pro výstavbu hrají na jednu kartu a nesmlouvavě drží ceny půdy nad celostátním průměrem? Jednou z možností jak zmírnit nepříznivý vývoj posledních let je zbavit se dlouhodobě neobydlených domů a nahradit je cenově dostupným bydlením pro mladší ročníky. Příkladem je horňácký Lipov, obec s téměř devadesáti prázdnými domy.
V Lipově by opuštěné domy rádi zbořili a na jejich místech postavili takzvané startovací byty pro mladá manželství.
Debatu o tom začal Pavel Štípský, nováček mezi zastupiteli. Štípský, jenž kandidoval jako nezávislý kandidát za sdružení Lipov - Náš domov, by nové byty rád viděl v lokalitě mezi Lipovem a Loukou. „V územním plánu už máme prostor vymezen. Problém tam ale nastal s pozemky,“ vysvětluje starosta Ladislav Franta. „Majitelé nechtějí půdu prodat. A když, tak za cenu, kterou obec nemůže akceptovat.“
Lipov by musel investovat pět až sedm milionů korun, což je bez zisku patřičné dotace astronomická částka. Obec se navíc o státní podporu opakovaně, ale zatím neúspěšně pokoušela. 
„Stavět rodinné domky nebo bytové domy pro mladá manželství, to je dobrý nápad. Důležitější ale je, aby tady mladí byli vůbec ochotni bydlet,“ komentuje situaci starosta Ladislav Franta.
„Když postavíme byty, mohou zůstat prázdné. Vždyť v obci máme kolem 85 starých domů. A nikdo nedokáže odhadnout, jak dlouho ještě zůstanou prázdné. Výstavbu a obnovu domů se snažíme oživit i tím, že tomu, kdo je ochoten dům zdemolovat a postavit na místě nový, přispějeme na demolici 100 tisíc korun. Většina lidí se ale tlačí do okrajových částí Lipova, tam by chtěli stavět. Přitom náklady na inženýrské sítě na každý dům nás přijdou minimálně na 300 tisíc korun. Zkrátka - lidé by tam rádi bydleli, ale podílet se finančně na zasíťování, to už nechtějí.“
Problém s opuštěnými domy přímo v obci by se podle starosty mohl vyřešit postavením bytového domu. Zastupitelstvo už dostalo za úkol oslovit majitele prázdných domů, které stojí vedle sebe.
„Pokud by se zbořily, dům s menšími byty 1+1 či 2+1 by se postavil tam, kde už je zavedena elektřina, voda i plyn. Tento způsob řešení chceme prodiskutovat do 31. března. Bez pochopení lidí a nabídky ale nejsme schopni nic dělat,“ krčí rameny Ladislav Franta.

autor: JAROSLAV CHUDARA
TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace