V Ořechově uctí slavného rodáka památníkem i knihou
Foto: wikipedia.cz / právník Jaroslav Němec
Padesát let šel se mnou, byl mi útočištěm i oporou ve všech krizích mého živa, byl místem mého oddechu i zábavy, prohlásil o Ořechovu jeden z jeho nejvýznamnějších rodáků, právník Jaroslav Němec, kterému na podzim v parku před obecním úřadem odhalí památník. Jeho odkaz navíc připomene kniha z dílny Jiřího Severína. I když v roce 1992 zemřel ve Washingtonu, odpočívá na hřbitově v Ořechově. Jeho ostatky byly domů převezeny o dva roky později. Doktor Němec nebyl jen významnou osobností naší obce, ale celé země, prohlásila Jarmila Jilgová, starostka Ořechova.
Jaroslav Němec sice Ořechov po absolvování uherskohradišťského gymnázia opustil, ale jeho srdce stále bilo pro rodnou obec. Padesát let sbíral materiály o historii Ořechova, aby je pak publikoval ve třech dílech Ořechov u Uh. Hradiště, dějiny. Prvního se však dochovalo jen pár kusů… Knihu vydal ještě před revolucí a do Ořechova ji posílal snad přes Vatikán. Jenže to zjistili komunisti a většinu výtisků zabavili, vysvětlila starostka. Obec všechny tři díly v roce 2012 vydala uceleně v publikaci Ořechov, dějiny obce.
V září uctí významného rodáka ještě památníkem. O jeho zhotovení se postará velehradský sochař Ondřej Oliva. Památník představuje kmen ořechu obtočený měděnými stuhami, na které umělec vytesá životní data Jaroslava Němce, jeho významné funkce a citáty. Vrchol kmene ozdobí znak Ořechova, popsala dílo Jilgová.
I když to zpočátku vypadalo, že památník neožije, aktuálně už se ve slévárně odlévají první kovové části. Zastupitelé nebyli úplně jednotní, ale nakonec schválili, že z obecního rozpočtu uvolníme až 315 tisíc korun. Dalších sto tisíc jsme získali ze Zlínského kraje a Společnost pro vědy a umění, kterou doktor Němec spoluzakládal, uvolnila pět tisíc dolarů. A ještě nám přicházejí peníze od dárců, prozradila starostka.
Jaroslav Němec se narodil v roce 1910 do učitelské rodiny, vystudoval uherskohradišťské gymnázium a Právnickou fakultu Masarykovy univerzity. Po okupaci se stal členem protiněmecké organizace Obrana národa a po jejím prozrazení unikl gestapu do Francie, odkud se za druhé světové války dostal do Anglie. V roce 1944 byl jmenován vrchním polním prokurátorem. Po válce se vrátil domů, ale jelikož si nepadl do oka s generálem Ludvíkem Svobodou, po únoru 1948 z obavy o vlastní bezpečnost emigroval do Ameriky. Stal se knihovníkem Americké lékařské společnosti ve Washingtonu, založil odbočku Československé národní rady americké a z jeho iniciativy vznikla Společnost pro vědy a umění, která má dnes pobočky po celém světě. Památník odhladíme v říjnu, kdy doktor Němec zemřel a zároveň je sté výročí založení republiky, dodala Jilgová.