V Pašovicích obnovují stromořadí, tentokrát už ze svého

V Pašovicích obnovují stromořadí, tentokrát už ze svého
Foto: ilustr. web
Pašovice Zprávy 26 / 04 / 2016

V Pašovicích nechtěně vrací čas do roku 2012, kdy tady u polní cesty směrem na Maršov vysázeli za přispění státní dotace stromořadí z oskeruší. Nyní je vysazují znovu, avšak tentokrát už za peníze z obecní pokladny.
Jde o to, že předloni někdo poškodil třicet stromků. Když pak oskeruše po zásahu odborníků znovu obrostly, tak je nejspíš stejný pachatel už definitivně zničil. Loni na začátku září padlo celkem 57 oskeruší. „Někdo vzal zahradnické nůžky a stromy buď přestříhal, nebo jim ulámal koruny. Stromy tady navíc nemohly nikomu vadit, rostly mimo zástavbu i obec, podél cesty k lesu,“ říká Vlastimil Řezníček, starosta Pašovic. „Podal jsem sice trestní oznámení na neznámého pachatele, ale ten se nenašel. Škodu jsme vyčíslili na 72 tisíc korun, ale morální újma, ta je pro nás nevyčíslitelná.“
Ve stejné lokalitě pak došlo ještě ke krádeži zatravňovacích dlaždic, které obec umístila do příkopu.
Oba případy vandalství spojuje státní dotace. „Vše tedy musíme nyní dát do původního stavu, ale tentokrát už za vlastní peníze. Neboť udržitelnost dotovaného projektu je minimálně pět let, a také po uplynutí tohoto termínu bude místo podléhat kontrolám,“ vysvětlil Vlastimil Řezníček.
Nyní je už vše připraveno pro opakovanou výsadbu. „Práce se ujme specializovaná firma a stromy vysází přesně podle původního projektu. Doufáme, že nové oskeruše se už terčem pro nikoho nestanou,“ přeje si starosta Vlastimil Řezníček.

TOPlist