V podkroví školy vyrostou nové učebny, ty původní třídy získají prvňáčci

V podkroví školy vyrostou nové učebny, ty původní třídy získají prvňáčci
Polešovice Zprávy 26 / 07 / 2018

S evropskými dotacemi do škol se roztrhl pytel, nových učeben se tak kromě Uherského Hradiště a Starého Města dočkají i školáci v Polešovicích. Učebna cizích jazyků, informatiky a jedna kmenová třída vyroste v podkroví školy, která se zároveň promění v bezbariérovou.
„Už jsme ani nedoufali, na dotační ortel jsme totiž čekali půldruhého roku, ale nakonec přišla dobrá zpráva. Stávající odborné učebny jsou už zastaralé, modernizaci potřebují jako sůl,“ prozradil Michal Zapletal, starosta Polešovic.
Projekt počítá s výstavbou tří nových učeben v podkroví školy, ale také dvou kabinetů pro učitele, sociálním zařízením a venkovním proskleným výtahem, který budově zajistí bezbariérový punc. „Když jsme školu v roce 2012 zateplovali a dělali novou střechu, už jsme s využitím půdních prostor pro vyučování počítali, takže jsou prakticky připravené. Teď „jen“ nosné ocelové vzpěry - sloupy schováme do sádrokartonových příček mezi učebnami,“ uvedl starosta.
I když má základní škola šestým rokem teplý kabát a novou střechu, včetně podkroví, takže bourací práce nezaberou tolik času, zůstává otázkou, jestli se stihnou do zahájení nového školního roku. „Krizový scénář si nepřipouštíme, věřím, že všechno zvládneme. Největší překážkou je zatím úřední šiml, který nás tlačí do nesmyslných požadavků na úpravy rozpočtů. Ale věřím, že výběrové řízení co nejdříve vypíšeme a do konce srpna nejnáročnější stavební práce dokončíme,“ zůstává optimistou Zapletal. Zastaralé učebny informatiky a jazyků se podle něj promění ve třídy pro prvňáčky, kterých stále přibývá. „Kapacitní problémy řešíme tak, že se po ukončení vyučování do tříd stěhuje družina, což není optimální,“ vysvětlil.
Investice si podle projektu vyžádá 26,5 milionu korun, z Evropské unie do vinařské obce přiteče 90 procent nákladů. „Z rozpočtu tak uvolníme necelé tři miliony, ale třeba ještě méně, záleží, jakou cenu vysoutěžíme,“ poznamenal starosta. Termín dokončení díla bude doufám srpen 2019, dodal.

TOPlist