V příkopu leží stovky kostí

V příkopu leží stovky kostí
Foto: fab
Částkov Zprávy 12 / 04 / 2010

Mezi Pašovicemi a Částkovem se objevila nebezpečná divoká skládka

Mezi Pašovicemi a Částkovem se objevila divoká skládka z drůbežích kostí. Jak se stovky, možná tisíce kusů pravděpodobně stehenních kostí do příkopu u hlavní cesty dostaly, to je zatím záhada. V teplém počasí minulých dnů se k hrůznému nálezu přidal i silný zápach.
Zbytky biologického materiálu mohou být nebezpečné.
„Takové chování rozhodně není v souladu s hygienickými předpisy a může dojít k šíření choroboplodných bakterií. Šetření takového případu spadá pod orgány veterinární správy,“ uvedl František Dufka, vedoucí uherskohradišťského odboru hygieny obecné a komunální. To, že si na pachatele počíhají veterináři, potvrdil i mluvčí uherskohradišťských policistů.
„Policie by to řešila jako klasický přestupek černé skládky. O nebezpečnosti jednání, a tedy i vyšší sankci rozhoduje v další fázi veterinární správa,“ potvrdil mluvčí Aleš Mergental. Podle krajských hygieniků je každý, kdo takový nález objeví, povinen jej nahlásit.
„Problémem může být, že je biologický odpad koncentrovaný na jednom místě. Pokud se nepodaří pachatele odhalit, musí jej odstranit na své náklady obec, na jejímž katastru se skládka nachází,“ prozradil Petr Jínek, zástupce ředitele Krajské veterinární správy. Černého Petra tak drží Částkov. Starosta Radek Železník o problému ví.
„Ta oblast mezi Pašovicemi a Částkovem je tím bohužel proslulá. Každý rok tam v lese nebo pod břehem skončí tuny odpadu, ale kosti, to je skutečně novinka,“ říká Jaromír Čáp, starosta Pašovic. Přitom dopadnout takového pachatele bývá často velmi složité.
„Jednou jsme přistihli muže, jak zaparkoval u lesa, v autě měl nachystané pytle s odpadem, ale nic mu nebylo možné dokázat. Tvrdil, že potřeboval na toaletu,“ připomíná výmluvy Čáp. Přitom v tomto případě se nejedná o nějakou suť.
„Ta oblast nás každoročně trápí. Ale snažíme se s tím bojovat. I o těch kuřecích kostech už vím, ale přijde mi, že je to tak velké množství, že to snad nemohl mít nikdo doma,“ podotkl starosta a naznačil, že v případu může hrát roli některá firma. Podle krajských veterinářů je to však málo pravděpodobné.
„Nevěřím tomu, že by po republice jezdila firma a vyhazovala kosti do příkopů. Ty už na to mají zavedené speciální linky či postupy,“ domnívá se Jínek. V Částkově tak jako každý rok na dopadení pachatele čekat nebudou a vysbírají zaneřáděný les a příkopy sami. Přitom podle starosty kosti nejsou v jejich katastru tím největším problémem
„Nedokážu pochopit, že někdo vyhodí do potoka baterie z auta nebo pneumatiku. Vždyť mu to v každém dvoře vezmou. Za baterie někde i platí. Teď máme na dvoře kanystry od nějakých žíravin. Někdo je vyhodil k potoku,“ říká Železník. Do nebezpečného odpadu je tak bude muset roztřídit až starosta.
„A když už bych někoho mohl přistihnout, tak naskočí do auta a odjede. Bohužel na to nemáme štěstí,“ dodal starosta Částkova.
Každý, kdo zakládá černé skládky, však není nedostižitelný.
„Před lety se v lese nedaleko Uh. Brodu našlo několik pytlů s odpadem. Bohužel majitel udělat chybu. Kromě nedopalků od cigaret a sklenic byly v pytlích i účtenky a faktury. Dnes už neexistující hospoda tak dostala snad třicetitisícovou pokutu,“ připomněl Julius Kunčar, vedoucí uherskobrodské ekoporadny.  

autor: LUKÁŠ FABIÁN
TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace