Válečné hřiště je malé a nakloněné, rekonstrukce sklon sníží

Válečné hřiště je malé a nakloněné, rekonstrukce sklon sníží
Foto: Facebook TJ Sokol Ořechov  /  Fotbalisté v Ořechově hrají jeden poločas do kopce a druhý z kopce...
Ořechov Zprávy 24 / 06 / 2022

Fotbalové hřiště v Ořechově je nejspíš republikovou raritou, která však místní vůbec netěší. Přidělává jim jen vrásky. Jeho stav je totiž žalostný, na pomyslném žebříčku Uherskohradišťska patří k nejhorším. A není divu. Vždyť bylo postavené v roce 1940, za II. světové války. Jenže kýžená dotace tělovýchovné jednotě stále uniká...

„Za 77 let se vlastně vůbec nezměnilo, je původní. Jeho největším problémem je neskutečné dvoumetrové převýšení z levého do pravého rohu hřiště, týmy tak hrají střídavě z kopce a do kopce. Při zavlažování spousta vody odteče, aniž se nějak podepíše na stavu trávy. Špatné je samozřejmě i podloží,“ vyjmenoval hlavní neduhy Tomáš Mrkus, předseda TJ Sokol Ořechov, vlastníka hřiště.

Jestli se jeho stav změní, je však ve hvězdách. Klub totiž optětovně neuspěl s žádostí o dotaci od Národní sportovní agentury. „Zkoušeli jsme štěstí už potřetí. I když nám vždycky slibovali, že to klapne, skončili jsme mezi neúspěšnými žadateli. I když byl projektant optimista, zase to neklaplo,“ posteskl si Mrkus.

Fotbalové hřiště se kromě sklonu „pyšní“ prakticky nejmenšími možnými rozměry. Rekonstrukce jej proto o dva metry rozšíří i prodlouží. „Projekt samozřejmě počítá s vybagrováním vrstev podloží, zavlažovacím systémem a položením nové trávy. Hřiště však úplně nevyrovnáme, sklon se zmenší o polovinu,“ doplnil šéf klubu z podhůří Chřibů.

 Jenže stavební práce přijdou na 5,5 milion korun, což je problém. Jedinou nadějí je tak zisk dotace z Národní sportovní agentury. Jenže Ořechovští už prohráli další bitvu... „Zkoušeli jsme štěstí už potřetí. I když nám vždycky slibovali, že to klapne, skončili jsme mezi neúspěšnými žadateli. I když byl projektant optimista, zase to neklaplo,“ posteskl si Mrkus s tím, že dotace se měla vyšplhat na 3,9 milionu korun.„Rozdíl bychom pokryli z příspěvku od obce, z vlastních zdrojů a sponzorskými dary,“ dodal k financování Mrkus. Ale zůstalo jen u přání.

„Hřiště je opravdu ve špatném stavu, z obecního rozpočtu jsme schválili dotaci 600 tisíc korun,“ potvrdila Jarmila Jilgová, starostka Ořechova s tím, že klub už požádal o dotaci znovu. „Snad to konečně vyjde," přeje si.

Úspěšný boj o dotaci pošle tým do azylu, nabízí se sousední obce, ale vše je v jednání. Klub současně žádá o milionovou dotaci na opravu kabin, které jsou rovněž v dezolátním stavu. Za případné peníze opraví sociální zařízení, vymění okna a udělá fasádu.

Tagy článku

TOPlist